Rodzaje wstrząśnienia mózgu

Uraz mózgu pojawia się często i budzi nasze niepokoje. Najczęściej jest konsekwencją wypadku samochodowego lub rowerowego. Wstrząśnięcie mózgu może wystąpić również w czasie uprawiania jakiegokolwiek sportu, kiedyś nasze części ciała są narażone na uszkodzenia i kontuzje. Również częstą przyczyną powstania wstrząsu mózgu są bójki. Ale możemy też zastanawiać się nad tym, jakie są symptomy wstrząsu mózgu. Kiedy możemy powiedzieć, że sytuacja jest poważna?

Objawy wstrząśnienia mózgu

Często jest tak, że trudno wydać ostateczną diagnozę dotyczącą wstrząśnienia mózgu. Trudno jest odróżnić wstrząśnienie mózgu od zwykłego stłuczenia głowy. Czasami występuje po prostu zwykła rana. Ważne jest też to, aby wiedzieć, że takie objawy mogą nie pojawić się od razu. Czasem mogą pojawić się tylko na kilka sekund. Inne występują przez dłuższy czas. Żadnych jednak objawów nie można lekceważyć.

Objawem wstrząśnienia mózgu może być na przykład uczucie oszołomienia. Czasami mamy poczucie chaosu w głowie. Symptomem, który łatwo zauważyć jest nieporadne zachowanie i nieskoordynowane ruchy. Innym objawem wstrząśnienia mózgu jest bełkotliwa mowa. Mogą pojawić się także nudności i wymioty. Może też boleć nas głowa. Jeśli po wypadku występują zawroty głowy, również może to być symptom wstrząśnienia mózgu. Innym objawem jest zaburzenie widzenia i nadwrażliwość na światło. Wystąpić także może nadwrażliwość na hałas. Objawem wstrząśnienia mózgu jest także nadwrażliwość na hałas. Występują także spowolnione ruchy. Tym, co pozwala odróżnić zwykłe stłuczenie głowy od wstrząśnienia mózgu jest również dźwięczenie w uszach. Możemy także obserwować zmiany w zachowaniu lub problemy z koncentracją. W wyniku wstrząśnienia mózgu może wystąpić również zanik pamięci.

Rodzaje wstrząśnienia mózgu

mózgWstrząśnienie mózgu nie zawsze jest takie samo. Może wystąpić lekkie, średnie oraz silne wstrząśnienie. Jeśli mamy do czynienia z lekkim przypadkiem, wówczas objawy utrzymują się nie dłużej niż kwadrans. Nie występuje w takim przypadku utrata przytomności. Z kolei kiedy mamy do czynienia ze średnim przypadkiem wstrząśnienia mózgu objawy utrzymują się dłużej niż kwadrans. Również i w tym przypadku nie występuje utrata przytomności. Zupełnie innym przypadkiem jest silne wstrząśnienie mózgu, kiedy następuje utrata przytomności. Utrata przytomności może jednak trwać bardzo krótko, nawet kilka sekund.

Trochę inaczej przebiega wstrząśnienie mózgu u niemowlaka, a inaczej u dorosłego. U małego dziecka może nie być typowych objawów. Mogą jednak pojawić się wymioty. Charakterystyczne dla wstrząśnienia mózgu u niemowlęcia jest również bladość. Należy także obserwować, czy dziecko nie jest blade. W takiej sytuacji należy szybko skontaktować się z lekarzem. Jeśli więc małe dziecko uderzyło się w głowę, należy obserwować go. Nie powinniśmy także samemu podawać dziecku leków. Wszystkie działania należy skonsultować z lekarzem.

Jakie są skutki wstrząśnienia mózgu?

Najczęściej jest tak, że symptomy wstrząśnienia mózgu mijają po jakiś czasie. Jednak należy pamiętać, że jeśli wystąpi wstrząśnienie mózgu, należy być przez jakiś czas pod opieką lekarza. Nie we wszystkich przypadkach przebieg wstrząśnienia mózgu jest łagodny. Czasami występuje zespół powstrząśnieniowy. Objawia się on zawrotami głowy. Mogą wystąpić także silne bóle głowy i problemy z koncentracją oraz pamięcią. Zespół powstrząśnieniowy może utrzymywać się długo po wypadku, na przykład kilka tygodni lub kilka miesięcy.

Jak uniknąć wstrząśnienia mózgu?

Aby uniknąć silnego urazu mózgu, należy zachować przede wszystkim ostrożność na co dzień. Na przykład jeśli uprawiamy jakiś sport, warto zaopatrzyć się w ochronne ubranie. Może to być kask. Nie należy zatem jeździć bez kasku na rowerze lub na nartach czy rolkach. Tak samo należy zachować ostrożność podczas uprawiania innych sportów. Głowa to bowiem element ciała bardzo newralgiczny. Z kolei podczas jazdy samochodem nie należy jeździć bez zapiętych pasów. Istotne jest także aby nie uprawiać sportu ani prowadzić samochodu pod wpływem alkoholu.

Mimo zaleceń o zachowaniu ostrożności wielu osobom jednak przytrafia się wstrząśnienie mózgu. Statystyki pokazują, że na przykład w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej wstrząśnienie mózgu w wersji łagodnej przydarza się aż co 21 sekund. Najwięcej takich przypadków zdarza się jednak u sportowców. Również i tutaj statystyki są niepokojące – sportowcom przytrafia się aż trzysta tysięcy wstrząśnień mózgu rocznie. Może wydawać się to nieprawdopodobne, bo przecież nieczęsto zdarzają się utraty przytomności u ludzi. Należy jednak pamiętać, że mniej niż co dziesiąta osoba traci przytomność w przypadku urazu mózgu. Najczęściej pojawiają się inne, mniej ciężkie objawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ