Naszej skórze zagrażają nie tylko czynniki zewnętrzne oraz grzyby. Groźne dla niej są również pasożyty, wśród których najczęściej pojawiającym się problemem są wszy oraz świerzb.
Wszawica głowowa związana jest z obecnością wszy, które atakują skórę głowy. Najchętniej osiedlają się one w potylicznej części głowy. Problem związany z wszami najczęściej dotyczy dzieci. W walce z wszami konieczne jest mycie głowy specjalnymi płynami, skuteczne bywa również obcięcie włosów. Wszy atakują nie tylko skórę głowy. Znana jest także wszawica odzieżowa, uwielbiająca składać jaja w fałdach ubrań. Z odzieży wszy przechodzą na ciało, aby pobrać stamtąd pokarm. Są one niebezpieczne z kilku powodów. Przede wszystkim powodują swędzenie, które składnia do drapania się. To z kolei sprzyjać może różnym zakażeniom. Ponadto wesz odzieżowa może przenosić takie choroby, jak dur plamisty i dur powrotny. Wszawica może atakować również rejon wzgórka łonowego. Wszawica łonowa może atakować również skórę pod pachami oraz rejon brwi. Wszawicy tej towarzyszy silne swędzenie. Zalecane jest w takim przypadku zgolenie włosów oraz zastosowanie odpowiednich preparatów, jak np. maści cynkowej.
Innym pasożytem, który zagraża ludzkiej skórze, jest świerzb. Świerzb najczęściej atakuje dłonie oraz okolice pępka i pasa. Objawia się swędzeniem oraz pojawiającymi się na powierzchni skóry grudkami i pęcherzykami. Ze świerzbem można walczyć za pomocą odpowiednich preparatów, które pozwalają zwalczyć pasożyty.

www.umalgosi.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ