Jeśli pierwszy raz jesteś w ciąży, pewnie co chwila zastanawiasz się nad tym, jak to będzie z porodem. Jeśli jesteś już w dziewiątym miesiącu, pewnie stale wypatrujesz pierwszych sygnałów porodu. Jak jednak poznać pierwsze oznaki porodu? Okazuje się, że poród u każdej kobiety może objawiać się w różny sposób. Jednak istnieją pewne wspólne wyznaczniki, na jakie należy zwrócić uwagę.
Jak zauważyć, że zbliża się poród?
Rozpoznać zbliżający się poród można już kilka tygodni wcześniej. Jeden z objawów to na przykład obniżenie brzucha tuż przed porodem. Jeśli to twoja pierwsza ciąża, obniżenie brzucha może wystąpić już w 36 tygodniu. Jeśli tak jest, to znak, że poród będzie za dwa, trzy tygodnie. Obniżenie się brzucha związane jest z tym, że główka dziecka wstawia się z kanał rodny. Jednak nie u wszystkich kobiet to się pojawia. Czasami jest tak, że dziecko ustawia się w pozycji gotowej do porodu wiele tygodni przed rozwiązaniem, a czasem dzieje się tak dopiero w czasie porodu. Często jest tak, że kobiety tuż przed porodem kilka razy dziennie przeglądają się w lustrze, aby zauważyć opadnięty brzuch.
Pierwszym objawem porodu są także skurcze. Tuż przed porodem pojawiają się skurcze przepowiadające, które przygotowują macicę do porodu. Jednak to jeszcze nie są skurcze porodowe. Nawet wówczas, gdy pojawiają się regularnie. Skurcze porodowe są o wiele dłuższe i bardziej bolesne oraz częstsze. Skurcze przepowiadające są natomiast bardziej podobne do skurczy menstruacyjnych.
Kiedy odchodzi czop śluzowy
Innym objawem porodu jest czop śluzowy. Czop ten ma gęstą postać i do tej pory zamykał ujście szyjki macicy. Czop śluzowy chronił płód przed zewnętrznymi wirusami oraz bakteriami. Wiele kobiet, szczególnie tych, które jeszcze nie rodziły, uważa, że trudno jest odróżnić zwykły śluz od czopu śluzowego przepowiadającego poród. Czop porodowy ma jednak galaretowatą substancję i brązowy lub brunatny kolor. Charakteryzuje się on także czerwonymi niteczkami krwi. Czop ten odchodzi często kilka dni albo kilka tygodni przed porodem. Ważne jest to, aby zasygnalizować lekarzowi odejście czopu. Lekarz ginekolog powinien wówczas zrobić badanie i ocenić, kiedy nastąpi poród. Jeśli zauważymy krwawienie odchodzące razem z czopem, wówczas należy udać się do lekarza. Krew może być zwiastunem odklejającego się łożyska.
Już za godzinę
Nadchodzi jednak moment, kiedy poród zbliża się bardzo dużymi krokami. To już za kilka godzin! Podekscytowanie matki miesza się z obawą. Szczególnie jeśli rodzi ona pierwszy raz. Czasami jednak poród może się zacząć, mimo że nie nastąpiły charakterystyczne objawy. Nie ma skurczów i czop jeszcze nie odszedł. Jednak matka czuje się dziwnie. Mogą pojawić się zaburzenia widzenia i ból głowy. Wówczas należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza lub jechać do szpitala. Do innych mniej typwych objawów porodu należy również biegunka. Mogą pojawić się także wymioty. To może być znak, że ciało oczyszcza się przed porodem, który nastąpi już niedługo.
Jest jeszcze jeden objaw porodu, który jest bardziej pewny. To odchodzące wody płodowe. Wody płodowe nie przestają się lać nawet jeśli zaciskasz mięśnie lub kolana. Po odejściu wód płodowych poród następuje szybko. Wody płodowe mogą odchodzić w różny sposób. Może to być mały strumyk lub duży strumień. Jeśli poród nie nastąpi w krótkim czasie po odejściu wód płodowych, należy go wywołać, gdyż może to być niebezpieczne dla zdrowia maluszka.
Idealny termin porodu
Być może uważasz, że poród powinien nastąpić w dokładnie wyznaczonym przez lekarza terminie. Jednak tak naprawdę tylko niewiele kobiet rodzi dokładnie w tym terminie, który został wyznaczony przez lekarza. Jest to około 40% kobiet. Jednak ciąża donoszona to nie ta, która występuje dokładnie w 38 tygodniu. Ciążą donoszoną nazywany jest poród, który pojawi się między 37 a 42 tygodniem ciąży. Nie musisz więc objawiać się, jeśli twój poród nie nastąpił dokładnie w wyznaczonym tygodniu, a tym bardziej dniu. Każda ciąża to zupełnie inny przypadek i przyjście dziecka na świat w każdym przypadku związane jest z szeregiem czynników. Jeśli kobieta chce przyspieszyć poród domowymi sposobami, może na przykład zdecydować się na lekką aktywność fizyczną. Może to być na przykład wejście po schodach zamiast skorzystania z windy. Może to być również udanie się na spacer. Ważne jednak jest to, aby ciężarna nie wykonywała zbyt dużego wysiłku, bo może to być groźne dla dziecka. Można także wziąć gorący prysznic, który przyspieszy poród.