Zatkane ucho nie należy do zbyt przyjemnych doświadczeń. Często temu schorzeniu towarzyszy ból głowy. Gorzej też słyszymy. W dużej ilości przypadków poradzimy sobie z zatkanym uchem sami bez pomocy lekarza. Ale czasami trzeba udać się do specjalisty, gdy sytuacja nie chce się poprawić. Istnieje jednak wiele naturalnych sposobów na poradzenie sobie z zatkanym uchem. Takie zatkanie może pojawić się w różnych sytuacjach, na przykład podczas przeziębienia czy grypy. Czasami ucho jest zatkane po wyjściu z basenu, a jeszcze innym razem dochodzi do takiej sytuacji podczas podróży windą. Czasami też może zatkać się nam ucho w czasie podróży windą.
Szum w uszach i katar
Są różne powody zatknięcia uszu. Częsty jest po prostu katar. Katarowi często towarzyszy obrzęk śluzówki nosa, który rozprzestrzenia się na trąbkę Eustachiusza. W ten sposób staje się ograniczony dostęp do powietrza. Ograniczony jest również dostęp do dźwięków na zewnątrz. Z tego właśnie powodu w czasie przeziębienia czujemy szum w uszach oraz słabo słyszymy. Takie objawy powinny zniknąć, kiedy skończy się katar. Możemy jednak sprawić, aby zatkane ucho szybciej odetkało się. W tym celu warto aplikować krople do nosa. Warto stosować również inhalacje z olejków eterycznych. Należy też przepłukać nos solą morską. Ważne jest także, abyśmy nie wydmuchiwali kataru na siłę.
Powikłania zatkanych uszu przy katarze
Wraz z ustąpieniem kataru powinno także ustąpić zatkanie uszu. Problemem jednak jest nie ustąpienie zatkania uszu. W takiej sytuacji należy koniecznie odwiedzić laryngologa. Zatkanie uszu podczas kataru jest czymś normalnym, ponieważ wówczas zablokowana jest wentylacja ucha środkowego przez obrzękniętą trąbkę słuchową. W uchu środkowym zbiera się wówczas gęsta wydzielina. Może ona być groźna. Mamy wrażenie napełnienia uszu powietrzem lub wodą. Warto w takiej sytuacji skonsultować się z lekarzem, ponieważ zalegająca w uchu środkowym wydzielina może prowadzić do przewlekłego zapalenia trąbki Eustachiusza. Może to doprowadzić nawet do utraty słuchu. Często konieczne jest rozcięcie błony bębenkowej.
Co poradzić na ciśnienie w uszach?
Często podczas podróży samolotem lub podróży windą możemy mieć wrażenie zatkanego ucha. Powodem takiej sytuacji jest nagła zmiana ciśnienia. Dochodzi wówczas do tego, że do ucha dostaje się dużo powietrza. Powietrze to uciska na trąbkę Eustachiusza. Pomocne okazują się cukierki lub guma do żucia. Ssanie cukierków lub żucie gumy może sprawnie odetkać ucho. Ciśnienie w uszach możemy wyrównać połykając ślinę. Dobrze jest także ziewać. Podczas ziewania albo przełykania śliny należy jednak siedzieć lub stać prosto, aby ułatwić przepłynięcie powietrza. Ciśnienie powinno odetkać się po kilku minutach. Z kolei jeśli nie chcemy, aby przytrafiło nam się zatkanie uszu w samolocie, wówczas powinniśmy nałożyć sobie na uszy zatyczki.
Woskowina – oto zatkania uszu jest przyczyna
Czasami przyczyną zatkania uszu jest woskowina. Gdy powodem jest wosk, uczucie zatkania uszu pojawia się głównie po kąpieli, ponieważ gdy woskowina ma kontakt z wodą, pęcznieje i tworzy się czop. Gdy wosk jest przyczyną zatkania ucha, takie zatkanie zwykle dokucza nam także podczas czyszczenia uszu patyczkiem kosmetycznym. Wówczas wosk jest zepchnięty w głąb kanału. Jak zatem odetkać zatkane woskowiną ucho? Pomóc powinna ciepła oliwa lub woda utleniona zakropione do ucha. Pomocny może być również gorący prysznic. Najlepiej jednak zaopatrzyć się w specjalne krople, które rozpuszczą woskowinę.
Co robić, gdy nic nie pomaga?
Czasami jednak nic nie pomaga na zatkane ucho. Wówczas ostatnią deską ratunku okazuje się skakanie na jednej nodze. Należy mieć wówczas przechyloną głowę. Niektórym taki właśnie zabieg najbardziej pomaga. Jeśli jednak i to nie pomaga, najlepiej jest udać się do laryngologa. Laryngolog z pewnością poradzi sobie z zatkanym uchem śpiewająco.
Nie czyść ucha patyczkami
Niektórzy sądzą, że czyszczenie ucha patyczkami jest bardzo dobrą praktyką. Okazuje się jednak, że nie jest to taki super nawyk. Szczególnie jeśli czyścimy uszy często, może nam się przytrafić zatkanie. Częste czyszczenie uszu patyczkami może spowodować także podrażnienie uszu i tym samym spowodowanie zapalenia skóry ucha, co może być bardzo nieprzyjemne. Czyszczenie uszu patyczkami działa też niezbyt dobrze na woskowinę, która popychana patyczkami wciskana jest w głąb kanału słuchowego, powodując zatkanie.