Przyczyny hemoroidów

Hemoroidy zwane potocznie guzkami odbytu są jedną z najczęstszych oraz dość wstydliwych chorób występujących w naszym społeczeństwie. Według różnych statystyk może ona dotykać aż co drugą dorosłą osobę w Polsce. Czym więc objawia się ta choroba? Jak sobie z nią radzić?
Przyczyny hemoroidów są dość złożone i nie są zależne od wieku. Jedną z głównych przyczyn jest siedzący i mało aktywny tryb życia. Jest to choroba, która bardzo często dotyka między innymi pracowników biurowych, zawodowych kierowców czy entuzjastów gier komputerowych. Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na powstanie choroby jest zła dieta. Zwłaszcza taka, która jest uboga w zawartość błonnika czy zbyt małe ilości spożywanych płynów. Niedobory tych składników prowadzić mogą do zaparć, a te z kolei zmuszają błonę odbytu do nienaturalnego rozciągania. Hemoroidy najczęściej dotykają osób po 50 roku życia, oraz u osób otyłych czy kobiet po kilku przebytych porodach.
Najważniejszymi nawykami, które uchronią nas przed powstaniem
hemoroidów jest prowadzenie aktywnego trybu życia, poprzez częste spacery, bieganie czy korzystanie z pływalni. Następnie unikać należy częstych zaparć. W tym wypadku pomocna będzie odpowiednia dieta bogata w owoce i warzywa. W pracy, starajmy się wystrzegać długiego siedzenia. Jeśli jednak musimy już to robić, to wybierajmy do tego twardego krzesła, oraz starajmy robić sobie dłuższe przerwy.
Istotną kwestią jest tutaj utrzymanie higieny intymnej, oraz korzystanie z przewiewnej i lekkiej bawełnianej bielizny. Z pewnością jest ona droższa niż tradycyjna bielizna, jednak z czasem nasza skóra odczuje różnice w postaci mniejszej ilości podrażnień i zaczerwień we wrażliwych miejscach. A jak wiadomo na komforcie i jakości życia nie powinno się oszczędzać.
Hemoroidy są schorzeniem które rozwija się dość powoli. Ważne jest więc by nie lekceważyć pierwszych objawów i w razie niepokoju jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Do najczęstszych wczesnych objawów choroby należą krwawienie z odbytu, swędzenie czy trudności z wypróżnianiem.
Samo leczenie choroby zależy od stadium w jakim zostanie rozpoznana, oraz od tego jak szybko przyjmiemy odpowiednie leki i wdrożymy zdrowe nawyki do naszego codziennego życia.
Na wczesne stadium choroby pomocne mogą być nieskomplikowane zabiegi, których możemy dokonać w domu. Należą do nich dłuższe kąpiele w ciepłej wodzie z dodatkami ziół, które ukoją rany oraz rozluźnią skórę. Postarajmy się również jak najszybciej wprowadzić zmiany w naszej diecie. Duża ilość płynów czy częste posiłki zawierające warzywa i owoce z pewnością wesprą nasz organizm w walce z chorobą odbytu.
Hemoroidy są bardzo częstą chorobą występującą w naszym społeczeństwie. Jak jednak widać za sprawą kilku zdrowych nawyków będziemy w stanie ustrzec się jej negatywnych konsekwencji. Wystarczy zwracać większą uwagę na to co spożywamy, oraz wrócić do większej aktywności fizycznej. Te proste zabiegi wprowadzone do naszego życia sprawią, że już być może na zawsze ochronimy się przed nieprzyjemną chorobą jaką są hemoroidy.

niezawal.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ