chrypka

Z uwagi na niższą odporność i jeszcze rozwijający się system immunologiczny, dzieci zwłaszcza niezwykle narażone są na różnego rodzaju schorzenia i dolegliwości. Jednymi z największych są te, związane z dolegliwościami górnych lub niskich dróg oddechowych, jak np. chrypka i suchość. Warto wiedzieć, co to takiego, czy jest ona duża oraz jak sobie z nią radzić.

Czym tak właściwie jest chrypka?

Najprościej definiując pojęcie, można je określić jako zaburzenia wydawanych dźwięków, będące się szorstkim, matowym lub cichym głosem. Ważne jest ale to, że chrypka sama w sobie nie jest także rozpoznaniem – to właśnie symptom innej choroby. W danym etapie pojawia się ona samoczynnie, np. czasem jest słyszalna podczas mutacji głosu u młodych chłopców. A w pewnej większości wypadków mówi o zaistnieniu osobnego schorzenia.

Skąd się bierze chrypka u dziecka?

Powodów nastąpienia charakterystycznego szorstkiego głosu u dzieci jest bardzo wiele. Pewne spośród nich nie powinny skutkować zmartwieniami, inne natomiast wiążą się z potrzebą wizyty u lekarza. Czynnikiem decydującym pierwsze lub drugie wyjście powinien być czas trwania symptomów. Gdy chrypka u dziecka utrzymuje się nie dłużej aniżeli kilkoro dni, nie powinnaś być powodów do lęku. Krótkotrwała chrypka jest wywołana niejednokrotnie przez nadwyrężenie strun głosowych przez ciągnący się krzyk (np. podczas walki z dziećmi w szkole) lub płacz. Wystarczającym lekarstwem winno okazać się oszczędzanie głosu przez najbliższe dni. Natomiast chrypka trzymająca się przez 1-2 tygodnie czy dłużej, może być istotniejsze źródło. Zazwyczaj czynnikiem jej nastąpienia jest w takim przypadku dolegliwość górnych dróg oddechowych, która powszechnie powoduje zaburzenia przepływu powietrza przez krtań 1. Przez to podchodzi do bezpośredniego zniszczenia lub rozdrażnienia fałdów głosowych.

Jakie są skuteczne sposoby na chrypkę - jak im zaradzić

Specjalną uwagę należy zwrócić na chrypkę, której wtóruje suchy kaszel. Że być ona objawem podgłośniowego zapalenia krtani, wymagającego szybkiej wizyty u laryngologa. Kluczowe dla tej chorobie są męczące ataki dławiącego kaszlu nocą oraz duszności, jakie potrafią okazać się bardzo szkodliwe przy zwężonych drogach oddechowych.

Krótkotrwała i duża chrypka u dzieci – co robić?

Krótkotrwała chrypka u dziecka (mająca się krócej aniżeli 2 tygodnie), szczególnie jeśli jest ścisły związek z dolegliwością lub przeforsowaniem strun głosowych, zwykle nie wymaga większej diagnostyki poza badaniem indywidualnym i przedmiotowym. Niezwykle szkodliwa jest duża chrypka u dziecka mająca się dłużej aniżeli 14 dni. Konieczna staje się wtedy konsultacja laryngologiczna z doświadczeniem krtani zwanym laryngoskopią, konsultacja foniatryczna i możliwe dalsze analizowania we zależności od podejrzewanej etiologie chrypki.

O wszystkim decyduje lekarz

Chrypki u dziecka nie można ignorować. Natomiast często jest ona spowodowana niegroźnymi etiologiami, przy utrzymującej się chrypce, powinnaś udać się z pociechą na konsultację do laryngologa. Po dokładnym zbadaniu określi on powody jej nastąpienia, oraz – jak to potrzebne – zaleci odpowiednie leczenie, które może wymagać zastosowania preparatów farmakologicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ