Witamina D jest bardzo ważna dla naszego organizmu. Warto wiedzieć, za co konkretnie odpowiada i uzupełniać systematycznie jej niedobory. Nawet laik jednak wie, że witamina D działa świetnie na układ kostny. Za co jeszcze jest odpowiedzialna?
Jakie korzyści?
Witamina ta wpływa także pozytywnie na nerwy i skurcze mięśni. Działa więc zbawiennie na serce. Jeśli nie chcesz mieć problemów ze skórą, również powinieneś zadbać o odpowiedni dobór tej witaminy. Zapobiega ona bowiem powstawaniu stanów zapalnych skóry. Poza tym jej zadaniem jest regulowanie insuliny. Odpowiedni poziom cukru we krwi gwarantuje zdrowie, ale także szczupłą sylwetkę. Składnik ten wpływa także korzystnie na słuch.
Witamina D działa także korzystnie na układ krążenia. Nie wszyscy też wiedzą, że odpowiednie dawki witaminy D zmniejszają ryzyko zachorowania na stwardnienie rozsiane. Witamina ta wyzywa także na pojedynek wiele rodzajów nowotworu. Również walczy z infekcjami układu oddechowego. Naukowcy udowodnili, że przyjmowanie witaminy D chroni przed różnymi infekcjami i grypą w takim samym stopniu, co szczepionka przeciw grypie. Szczególnie zalecana ta witamina jest więc w dzisiejszych czasach, kiedy musimy mierzyć się ze smogiem, który osłabia odporność organizmu.
Niedobór witaminy D
Składnik ten ma dużo wspólnego ze słońcem. A zatem osoby, które mają mały kontakt ze słońcem, są narażone na niedobór tej witaminy. Do grona tego mogą zaliczać się ci, którzy pracują na przykład na nocnych zmianach oraz osoby unikające świeżego powietrza. Szczególnie niekorzystny jest brak witaminy D u niemowląt i dzieci, gdyż powoduje on krzywicę. Krzywica może pojawić się na skutek demineralizacji kości. Z kolei u starszych osób oraz dorosłych może pojawić się odwapnienie i rozmiękczenie kości, czyli osteomalacja. Tak zaniedbane kości są bardziej podatne na złamania. Innym skutkiem braku witaminy D jest osteoporoza, która pojawia się u starszych ludzi.
Jak objawiać może się niedobór witaminy D? Mogą nas po prostu boleć kości oraz mięśnie. Innym objawem są zaburzenia apetytu oraz snu. Mogą też pojawić się biegunki. Częstym objawem niedoboru witaminy D są także problemy ze wzrokiem.
Gdzie szukać witaminy D?
Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że źródła witaminy D3 znajdują się nie tylko w jedzeniu. Jest ona bowiem wytwarzana w skórze pod wpływem słońca. Wystarczy dwadzieścia minut na słońcu, by dostarczyć organizmowi 90% dziennego zapotrzebowania na ten składnik. Jednak trzeba przyznać, że takie możliwości występują najbardziej w czasie letnich miesięcy. Najwięcej słońca jest od kwietnia do września. Jesienią i zimą może nam zabraknąć słońca. Dlatego szczególnie o tej porze roku należy zadbać o obecność tego składnika w pożywieniu.
Bardzo dobrym źródłem słonecznej witaminy są jajka. Chcąc zaopatrzyć się w ten składnik należy również postawić na mleko i mleczne produkty oraz oleje roślinne. Witamina D obecna jest także w wątróbce. Wiele osób wie również, że sporo witaminy D znajduje się w serach. Najwięcej jednak witaminy tej znajduje się w morskich rybach. Bardzo dużo tego składnika ma węgorz, a także śledź w oleju. Dobrym źródłem tego cennego składnika jest również łosoś.
Witamina D i dzikie zwierzęta
Witaminy D może brakować nie tylko ludziom, ale również zwierzętom. Szczególnie dzikim zwierzętom, które naturalnie powinny przebywać na wolności, na świeżym powietrzu w towarzystwie dużej ilości słońca. Takie zwierzęta w normalnych warunkach mają słońca pod dostatkiem. Jednak zamknięte w klatce są pozbawione wystarczających ilości słońca. Przykładem są zwierzęta przebywające w zoo. Trzymane są one w klatkach, w bardzo zaciemnionych miejscach. Przykładem dzikiego zwierzęcia cierpiącego na niedobór słońca jest gorylica z ogrodu zoologicznego w Bostonie. Zwierzę to miało bardzo słabe kości i mięśnie, które było wynikiem właśnie niedoboru witaminy D. Jednak i na to znalazł się sposób. Gorylicy zaczęto podawać witaminy D w suplementach i jej stan poprawił się. Podobna sytuacja spotyka inne dzikie zwierzęta. Zawsze można uratować sytuację suplementami.
Gdy przedawkujesz witaminę D…
Witaminy D nigdy nie za dużo… tego niestety nie można powiedzieć. Bo choć specyfik ten jest korzystny dla zdrowia, to jednak jego nadmiar również może szkodzić. Skutkiem zwiększonej ilości witaminy D może być na przykład zmniejszony apetyt. Nadmiar witaminy D może także powodować nudności oraz wymioty, a także osłabienie. Skutkiem nadmiaru może być również duże pragnienie i ból głowy, a także ból brzucha. Zbyt duże dawki witaminy D mogą również zaburzać pracę serca oraz powodować uszkodzenie nerek i kamicę żółciową.