borelioza


Większość ludzi boreliozę kojarzy z kleszczami. I słusznie, bo jeśli ukąsił cię kleszcz, prawdopodobne jest, że zachowujesz na boreliozę. Niektóre kleszcze przenoszą bowiem tę chorobę. Oczywiście nie zawsze tak jest. Jednak warto wiedzieć co nieco o tej chorobie.

Gdy ukąsi kleszcz…

Faktem jest, że jeśli ukąsił cię kleszcz, nie możesz tego ignorować. Borelioza może mieć bowiem bardzo groźne powikłania. Warto natychmiast po ukąszeniu podjąć obserwacje swojego ciała i jeśli zaobserwuje się niepokojące objawy, warto udać się do lekarza. Lekarz prawdopodobnie zleci test, który pomorze wykryć chorobę.

Borelioza – co to za choroba?

Choroba ta nosi również nazwę krętkownicy kleszczowej. Wywołują ją bakterie Borrelia burgdorferi. Bakterie te są przenoszone zarówno przez zwierzęta, jak i przez ludzi. Oczywiście nie każde ukąszenie kleszcza skutkuje chorobą. Ważny jest jednak czas, w czasie którego kleszcz jest przyczepiony do skóry. Warto wiedzieć, że borelioza występuje głównie w Ameryce Północnej. Jest też obecna w Europie oraz Azji.

Jakie są objawy boreliozy?

boreliozaChorobę tę łatwo pomylić z grypą, bo na początku objawy jej przypominają właśnie objawy grypy. Charakterystyczna jest sztywność karku. Pojawiają się także dreszcze. Może pojawić się również gorączka, a także zmęczenie i ból mięśni. Charakterystyczny dla boreliozy jest również ból stawów oraz mięśni. W przypadku boreliozy obserwujemy również powiększone węzły chłonne. Obserwując objawy po ukąszeni należy zwrócić uwagę na to, czy w miejscu ukąszenia nie pojawia się rumień. Obecność rumienia wskazuje właśnie na boreliozę. W ciągu kolejnych dni lub tygodni rumień powiększa się i tworzy się okrąg. Następnie wysypka ta może przenieść się na inne okolice ciała. Jest to cięższy objaw boreliozy. Do ciężkich objawów należy także ból stawów. Najczęściej w przypadku tej choroby pojawia się ból kolana.

Najbardziej przykre są jednak uszkodzenia nerwów. Może pojawić się sztywność karku. Charakterystyczne dla ciężkich objawów boreliozy są również bóle głowy, a nawet paraliż mięśni twarzy. Pojawiają się także bóle rąk i nóg oraz zła zaburzenie koordynacji ruchowej. Mogą również pojawić się problemy z pamięcią. Zaburzenie koncentracji to również przykład ciężkiego przypadku boreliozy. Jako że borelioza uszkadza układ nerwowy, pojawiają się także zmiany nastroju. Charakterystyczne są również problemy ze snem. Co ciekawe, takie symptomy nie muszą być obecne od razu po złapaniu infekcji, ale mogą równie dobrze pojawić się po kilku miesiącach, a nawet latach. Czasami jest też tak, że ktoś zachowuje na boreliozę, ale nie ma żadnych objawów.

Czasami u osób, które złapały wirusa boreliozy obserwowane są problemy z sercem. Jednak tylko zaledwie kilka osób na sto ma takie objawy. Mogą pojawić się spowolniona akcja serca lub zawroty głowy. Jednak takie objawy mijają po kilku dniach lub kilku tygodniach. Czasami przy ciężkich objawach boreliozy są obecne zaburzenia widzenia oraz wyczerpanie ciała. Mogą pojawić się również problemy z żołądkiem i jelitami.

Jak wykryć boreliozę?

Choroba ta nie jest łatwa do wykrycia. Jej objawy przypominają bowiem objawy innych chorób. Na przykład osłabienie i bóle mięśni występują również w przypadku grypy. Dlatego pacjenci często nie są świadomi, że chorują na boreliozę. Nawet mogą być nieświadomi, że zostali ukąszeni przez kleszcza. Ukąszenie może nastąpić przypadkiem lub w nocy. Szczególnie narażone są na ukąszenie osoby, które dużo przebywają na świeżym powietrzu, na przykład śpią w namiocie. Tym, co odróżnia objawy boreliozy od innych chorób jest wysypka. Jeśli zatem pojawi się rumień w miejscu ukąszenia, należy natychmiast udać się do lekarza. Następnie lekarz musi zlecić badanie krwi na obecność boreliozy.

Jak leczyć?

Każdy przypadek boreliozy jest inny. Różne są stopnie zaawansowania. Jednak ważny jest czas. Oczywiście symptomy tej choroby mogą wystąpić po kilku miesiącach, jednak jeśli wcześniej wykryjemy tę chorobę (nawet przebiegającą bezobjawowo), tym lepiej. Szybko wykryta borelioza to bardziej skuteczne leczenie. Leczenie zakażenia tą infekcją polega na przyjmowaniu antybiotyków. Antybiotyki można przyjmować w postaci tabletek lub zastrzyków. Chorobę tę można dodatkowo leczyć metodami naturalnymi, na przykład poprzez picie ziół. Wskazana jest również zmiana w diecie. Należy jednak pamiętać o tym, aby metody naturalne nie były jedynymi. Przede wszystkim w przypadku zachorowania należy skontaktować się z lekarzem i zaaplikować tabletki.

Dieta w boreliozie

Warto wiedzieć, że do zalecanych produktów żywnościowych wspomagających leczenie boreliozy jest pełnoziarniste, bezglutenowe pieczywo. Należy też jeść kasze oraz brązowy ryż. Można również jeść ryby i owoce morza, drób, cielęcinę, wołowinę oraz chudą wieprzowinę. Dozwolona jest również jagnięcina i mięso z królika. Można jeść również jajka oraz warzywa, które mają mało skrobi, na przykład kapustę, brokuły, kalafior, a także szpinak, rzodkiewkę, pietruszkę, cukinię i szparagi. Z warzyw dozwolona jest również cebula, por i czosnek. Z owoców natomiast można jeść te, które są kwaśne, na przykład kiwi i jabłka. Natomiast do produktów przeciwwskazanych w przypadku leczenia boreliozy należy przede wszystkim cukier. Odpadają więc ciasta u bułki. Niekorzystne jest także mleko. Aczkolwiek produkty sfermentowane są wskazane. Należy także unikać jedzenia z białej mąki oraz octu, drożdży, alkoholu, żółtego sera, kawy i czarnej herbaty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ