Zatrucie bakterią E-coli – objawy, ryzyka i sposoby leczenia

Escherichia coli to pałeczka okrężnicy, czyli bakteria, dla której środowiskiem jest flora bakteryjna jelita grubego. Bakteria E jest najczęściej niegroźna. Jednak czasami powoduje bardzo poważne zatrucie. Takie zatrucie może być bardzo niebezpieczne.

Niebezpieczne jedzenie

Jedzenie ulubionych przysmaków to sama przyjemność, jednak czasami jedzenie może być bardzo niebezpieczne. Na przykład gdy taka żywność jest zakażona bakterią Escherichia coli. Bakteria ta szczególnie upodobała sobie surowe mięso, mleko lub nabiał oraz owoce lub warzywa. Bakteria owa występuje również w wodzie. Dlatego ważne jest na przykład to, aby nigdy nie pić wody z kranu. Raczej należałoby ją przegotować albo pić wodę mineralną.

Jakie są objawy choroby?

Bakteria Escherichia coli powoduje zwykle nudności oraz wymioty. Może pojawić się także poważny ból brzucha. Charakterystyczne są tutaj skurcze. Występuje także biegunka, która może być bardzo wodnista. Może pojawić się także krew w kale. Charakterystyczne dla tego rodzaju zatrucia jest także zmęczenie oraz osłabienie. Występuje także gorączka. Trzeba też wiedzieć, że zakażenie to częściej występuje u dzieci. Często jest tak, że objawy występują po około 3, 4 dniach od zakażenia bakterią. Ile trwa choroba? Najczęściej gorączka, osłabienie, biegunka, bóle brzucha czy wymioty mijają po okresie około tygodnia. Czasami jest też tak, że osoby zakażone nie są świadome tego schorzenia i nie odwiedzają nawet lekarza. Myślą, że przydarzyła im się zwykła grypa.

Należy jednak zaznaczyć, że nie zawsze choroba ma łagodny przebieg. Oprócz osłabienia i innych objawów charakterystycznych dla zakażenia Escherichia coli może wystąpić anemia, a nawet uszkodzenie nerek. Choroba ta może zakończyć się także bardzo tragicznie. Dlatego wskazane jest przy takich objawach odwiedzenie lekarza. Szczególnie niepokojące jest więc równomierne wystąpienie gorączki i silnego osłabienia. Niepokoić też powinny blada skóra oraz skąpomocz.

Jak leczyć?

wirusJeśli wystąpią u ciebie objawy choroby, powinieneś udać się do lekarza. Lekarz po analizie objawów powinien zlecić badanie kału, aby potwierdzić objawy zatrucia. Badanie kału jest po to, aby zaobserwować obecność bakterii. Po wizycie u lekarza wskazany jest odpoczynek. Istotne jest nawadnianie organizmu. Należy więc pić dużo wody – często i po kilka łyków. Należy wiedzieć, że na odwodnienie szczególnie narażone są dzieci, dlatego należy je często nawadniać.

Często przy takim rodzaju zakażenia chcemy samemu się leczyć, bo uważamy, że to potrafimy. Często bierzemy też leki na własną rękę, na przykład leki przeciwbiegunkowe. Nie jest to zalecane. Takie działania mogą wyrządzić więcej krzywdy niż korzyści. Dlatego lepiej jest skonsultować się z lekarzem. Bakterie Escherichia coli czasami mogą uszkodzić nerki. Dlatego konieczna jest czasami dializa lub transfuzja krwi.

Jak bronić się przed zakażeniem?

Istnieją sposoby, aby uchronić się przed tą infekcją. Warto wiedzieć, że dobrym antidotum są odpowiednie nawyki. Takim nawykiem może być na przykład mycie rąk przy każdorazowym kontakcie z surowym mięsem. Mycie rąk powinno nastąpić w gorącej wodzie i mydle. Trzeba wyrobić sobie po prostu nawyk mycia rąk podczas pracy w kuchni. Innym nawykiem jest gotowanie mielonej wołowiny co najmniej do temperatury 71 stopni C. Aby uniknąć zakażenia bakterią Escherichia coli należy pić tylko pasteryzowane mleko i pasteryzowane soki owocowe. Często też jest tak, że nie myjemy warzyw i owoców przed jedzeniem. Jest to błąd – należy zawsze je umyć. Powinniśmy to robić wręcz automatycznie. Trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, ze bakteria Escherichia coli jest obecna w wodzie. Dlatego pijmy tylko wodę taką, co do której jesteśmy pewni, skąd pochodzi. Unikajmy szczególnie niesprawdzonej wody, kiedy jesteśmy w kraju, w którym często zdarzają się przypadki zatrucia wodą. Szczególnie nie należy wówczas korzystać z wody prosto z kranu. Innym zaleceniem jest zwykłe częste mycie rąk. Szczególnie należy myć ręce po skorzystaniu z toalety. Również warto skorzystać z gorącej wody z mydłem, kiedy zmieniamy dziecku pieluszkę. Jeśli mamy dziecko w domu należy zatem szczególnie zachować ostrożność. Warto też wiedzieć, że bardzo ważna jest higiena intymna, gdyż przyczyną zakażenia układu moczowego jest często bakteria Escherichia coli. Bakteria ta często przedostaje się z odbytu do cewki moczowej i powoduje zakażenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ