Jeśli masz spierzchnięte usta i piekące brzegu, małe ranki oraz łuszczący się naskórek, jeśli twoje usta nie mają pięknego czerwonego koloru, to znaczy że czas rozejrzeć się na pomadką ochronną. Codzienna, systematyczna pielęgnacja pomadką ochronną sprawi, że twoje usta będą miały atrakcyjny wygląd. Usta to bowiem bardzo wrażliwy obszar ciała, który należy chronić zarówno przed słońcem jak i przed zimnem.

Usta są bardzo wrażliwe

Jeśli usta są czerwone, to znaczy, że są dobrze ukrwione. Otaczająca usta gęsta siatka naczyń włosowatych sprawia, że ta część twarzy jest bardzo delikatna. Usta charakteryzują się także tym, że nie posiadają gruczołów łojowych, co również dodaje im delikatności. Usta mają zatem piękną barwę, ale jednocześnie są narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Co szkodzi ustom?

Przede wszystkim nie jest korzystne dla osób zbyt długie przebywanie na słońcu oraz częste korzystanie z solarium. Ustom szkodzi także przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, a także gorączka i wiatr. Szkodliwa dla ust jest także zarówno zbyt wysoka jak i zbyt niska temperatura. Może to powodować spierzchnięcie ust, czyli dużą utratę wilgotności. Jeśli usta nie są odpowiednio nawilżone, stają się matowe i bladoróżowe. Naskórek wówczas łuszczy się i odrywa. Pomóc może w takiej sytuacji dobra pomadka do ust, która sprawi, że usta będą lepiej naawilżone i zabezpieczone przed infekcjami oraz podrażnieniami.

Pomadka – która najlepsza?

Aby znaleźć dobrą pomadkę ochronną, warto dobrze przeanalizować jej skład. Regularne stosowanie pomadki powinno wyeliminować objawy zniszczenia ust. Sytuacja nie odwróci się jednak od razu. Ważne jest regularne nawilżanie. Trzeba nastawić się na cierpliwość i długofalowe działania. Z czasem naskórek nawilży się i będzie w stanie ochronić się przed czynnikami zewnętrznymi.

Olej z nasion wiesiołka – odżywi twoje usta

Właściwa pomadka do ust – sekret pięknych i zadbanych ustOlej z nasion wiesiołka jest świetnym specyfikiem na zmęczone czynnikami atmosferycznymi usta. Specyfik ten zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, które pomagają w odbudowie oraz ochronie ust. Olej stymuluje odnowę oraz nawilżenie naskórka oraz zapobiega i usuwa pierzchnięciu ust. Olej przywraca jędrność komórek oraz powoduje uszczelnienie płaszcza lipidowego. Niszczy też toksyny i wolne rodniki, które powodują szkody w skórze. Specyfik ten pozwala także pozbyć się wielu innych problemów ze skórą, dlatego warto zaopatrzyć się w taki suplement, który kupimy w każdej aptece lub sklepie zielarskim.

Masło Shea – świetne na gojenie

Dobrym specyfikiem do pielęgnacji ust jest również masło Shea. Masło to jest zresztą składnikiem wielu ochronnych pomadek do ust. Wchodzi także w skład zwykłych pomadek. Sprawia ono, że ranki na ustach szybciej się goją. Specyfik ten dostarcza ustom witamin A i E, które pozwalają na usunięcie z organizmu wolnych rodników przyspieszających starzenie się skóry. Wiadomo, że witamina E to witamina młodości. Masło to działa więc odmładzająco. Specyfik ten działa również łagodząco. Sprawia także, że usta mniej swędzą i są mniej wrażliwe na działanie różnych czynników. Masło wygładza również naskórek i buduje warstwę ochronną. Masło Shea odżywia także naskórek i regeneruje usta.

Ochrona przed słońcem

Warto też zdawać sobie sprawę z tego, że usta nie posiadają melatoniny i dlatego ich powierzchnia jest narażona na działanie promieni słonecznych UVB i UVA. Mimo że ta cześć ciała nie ma melatoniny, jest jednak narażona na ekspozycję promieni słonecznych. Jeśli więc zamierzasz przebywać dużo czasu na słońcu, należy zaopatrzyć się w specjalną pomadkę ochronną z dużą ilością filtrów ochronnych.

Warto więc stosować codziennie pomadki ochronne. Dzięki temu twoje usta zachowają piękny wygląd. Ochronna pomadka zapewnia także zdrowie, ponieważ ekspozycja ust na działanie słońca bez ochrony może przyczynić się do rozwoju poważnych chorób, na przykład nowotworów. Pomadkę ochronną można stosować jako oddzielny kosmetyk lub jako baza pod makijaż. Dobrze jest wyrobić w sobie nawyk stosowania takiej pomadki, a z czasem zauważymy dobre efekty.

Dieta na piękne usta

Aby mieć zdrowe, piękne usta warto zwracać także uwagę na to, co ląduje na naszym talerzu. Jeśli będziesz odżywiał się fast foodami, z pewnością nie przyniesie ci to pięknego wyglądu. W zdrowej diecie powinny znaleźć się przede wszystkim owoce i warzywa. Szczególnie zalecana jest marchewka, która ma dużo witaminy A sprzyjającej regeneracji naskórka i działającej odmładzająco. Również warto zwrócić uwagę na składniki zawierające dużo witaminy E, czyli ryby i orzechy a także inne bakalie. W trosce o piękny wygląda skóry ust dobrze jest również postawić na warzywa liściaste, na przykład sałatę. Odmładzająco i regenerująco na naskórek działają także brokuły.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ