Grzybica paznokci u nóg – przyczyny i metody leczenia


Czasami jest tak, że nasze paznokcie u stóp są zgrubiałe i mają biały kolor. Czasami są bardziej żółte niż inne paznokcie. Być może takie paznokcie są również kruche. Wszystkie te oznaki mogą świadczyć o tym, że dopadła cię grzybica paznokci. Zadajemy sobie jednak pytanie, co może być powodem takiego schorzenia oraz jak się przed tym uchronić oraz jak zaradzić. Co zatem wiemy o grzybicy paznokci?

Przyczyny grzybicy

Jak sama nazwa wskazuje, przyczyną grzybicy są… grzyby. Czasami takie grzyby atakują organizm w pojedynkę, a czasami działają razem z innymi. Są trzy rodzaje grzybów: drożdżaki, pleśnie oraz dermatofity. Wystarczy tylko, że mamy kontakt z jednym grzybem, by wywołać infekcję zarówno na paznokciu lub pod nim. Czasami grzybica dopada jeden paznokieć, a czasami zmiany pojawiają się też na całej stopie. Warto też wiedzieć, że czynnikiem sprzyjającym rozwojowi grzybów jest ciepło i wilgoć. Takie warunki występują właśnie w stopach. Dlatego palce u stóp często są atakowane przez grzyby.

Czym charakteryzuje się grzybica paznokci?

Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że schorzenie to nie jest zbyt przykre. Na przykład raczej nie boli. Dlatego często jest ignorowane. Jest to błędem, bo jeśli tylko zauważymy u siebie taki rodzaj infekcji, należy natychmiast podjąć środki zaradcze. Grzybica stóp może się bowiem rozwinąć. Po pewnym czasie możemy mieć na przykład problem z noszeniem butów. Możemy też mieć utrudnione chodzenie czy też stanie.

Jakie są objawy grzybicy podpaznokciowej?

grzybicaObjawem może być na przykład żółta smuga na paznokciu. Taki paznokieć w zmienionym kolorze może być oddzielony od skóry. Paznokieć zaatakowany grzybicą może również stać się słaby oraz łamliwy. Może także pękać oraz być grubszy od innych paznokci.

Grzybica wierzchniej warstwy paznokci – czym się charakteryzuje?

Taka grzybica charakteryzuje się białymi plamkami na płytce paznokcia. Mogą też pojawić się smugu oraz paski. Taki paznokieć jest bielszy niż inne. Jest również bardziej kruchy i delikatny. Po pewnym czasie płyta paznokcia zmienia kolor z białego na szary lub brązowy. Istotne jest to, że taka płytka nie jest oddzielona od skóry.

Warto tu tez zwrócić uwagę na to, że nie każda infekcja paznokcia oznacza grzybicę. Są różne infekcje, na przykład łuszczyca albo egzema. Może także wystąpić zespół Reitera.

Jak leczyć grzybicę paznokci?

Przede wszystkim najlepiej jest udać się do dermatologa. Leczyć można grzybicę stóp farmakologicznie lub chirurgicznie. Również można stosować miejscowo działające specyfiki. Jeśli zgłosimy się z naszym problemem do lekarza, przepisze on nam tabletki, które zwiększają szansę na pozbycie się grzybicy. Czasami lekarz może zalecić usunięcie paznokcia. Jest to działanie w przypadkach zaawansowanej grzybicy lub takiej, która jest trudna do usunięcia innymi sposobami. Gdy grzybica jest przewlekła, również najlepiej jest usunąć paznokieć. Jest to jednak rzadka metoda. Innym sposobem leczenia jest krem lub żel. Na grzybicę pomaga również specjalny lakier. Takie środki jak krem lub żel są jednak dobre, gdy grzybica przebiega łagodnie. Specyfiki te można również stosować profilaktycznie, aby nie dopuścić do ponownego ataku grzybicy.

Warto też wiedzieć, że nawet gdy zakończymy kurację, paznokieć wcześniej zaatakowany grzybicą może różnić się od innych paznokci. Aby paznokieć miał znowu normalny wygląd, może minąć nawet rok. Warto jednak być ostrożnym, obserwować swoje stopy i stosować leki oraz specyfiki profilaktycznie, ponieważ grzybica paznokci powraca. Należy o tym pamiętać.

Ryzyko grzybicy paznokci

Niektóre osoby są o wiele bardziej niż inne narażone na wystąpienie grzybicy paznokci. W grupie ryzyka są ci, którzy ukończyli 60 lat, ponieważ w tym wieku ma się już osłabiony układ immunologiczny. Osłabiony układ immunologiczny mogą mieć jednak także i inne osoby. Ci, którzy chorują na cukrzycę, również są w grupie ryzyka. Grzybica paznokci może dopaść również tych, którzy mają uszkodzony paznokieć. Również należy być ostrożnym w przypadku, kiedy paznokieć wrasta. Ryzykowne jest także noszenie mało przewiewnego obuwia. W takich butach bardziej pocą się stopy. Również ryzykowne jest przebywanie w pomieszczeniu gorącym i wilgotnym. Warto mieć na uwadze te czynniki, jeśli chcemy uchronić się przed grzybicą stóp. Dobrze jest nosić przewiewne obuwie i zwracać uwagę na swoje stopy oraz dbać o ich higienę, regularnie usuwać skórki. Dobrze jest też często korzystać z usług kosmetyczki albo stosować kosmetyki do pielęgnacji stóp.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ