Co to jest cera naczynkowa i jak ją pielęgnować?

Cera naczynkowa występuje przeważnie u płci pięknej – typowym objawem jej obecności jest częste i trwałe rumienienie się niekoniecznie z konkretnego powodu. Charakterystyczny rumieniec pojawia się w środkowej części twarzy i na policzkach i nie znika po ustaniu wywołującego go bodźca. Za taki stan rzeczy odpowiada żeński hormon estrogen. Symptomy cery naczynkowej nierzadko dotyczą już młodych dziewczyn, ale silniejsze są w wieku zbliżającym się do średniego.

Radzimy sobie z rumieńcem

Jedną z przyczyn pojawiania się zaczerwienienia na skórze twarzy bywa nagła zmiana temperatury, np. gdy wychodzimy z ciepłego domu na zewnątrz w zimie, albo gdy przebywając w temperaturze pokojowej nagle zbliżymy się do pieca lub grzejnika. Wiedząc o tym, możemy łatwo unikać nieprzyjemnie piekących rumieńców poprzez łagodne oswajanie się z różnicami temperatur i zabezpieczanie skóry przed ich wpływem.

Kosmetyki, domowe sposoby, higiena twarzy…

Cera naczynkowa nie jest chorobą, ale trudne do usunięcia rumieńce mogą wywoływać dyskomfort fizyczny i psychiczny (skrępowanie z powodu zauważalnej zmiany wyglądu). Odpowiednia pielęgnacja pomoże zatuszować „pąsy” na twarzy, jak i znacznie obniżyć skalę problemu poprzez łagodzenie objawów. Natłuszczanie skóry specjalnym kremem, dobranym właśnie do cery naczyniowej, powinien stać się naszym codziennym kosmetykiem. Regularna aplikacja gwarantuje stały poziom nawilżenia, ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, jak też złagodzenie powstających często podrażnień. Wysokiej jakości preparat może zawierać witaminy (np. C i PP), rutynę i roślinne ekstrakty, m.in. z arniki górskiej. Oprócz działania na zewnętrzne warstwy skóry, krem taki dociera też pod nie, do naczyń krwionośnych i poprawia ich kondycję.

Domowe metody uwzględniają używanie toników – sporządzonych na bazie skrzypu czy kasztanowca, idealnych do codziennej pielęgnacji cery. Na podrażnioną skórę stosować można kompresy ziołowe, najlepiej oziębione przed nałożeniem – będzie to dodatkowy czynnik ściągający nadmiernie rozszerzające się naczynka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ