W życiu każdego z nas może zdarzyć się sytuacja, gdy będziemy się zastanawiać czy jest możliwość, że zostaliśmy zarażeni wirusem HIV. Trzeba pamiętać, że w przypadku tego wirusa nie istnieją grupy ryzyka, a jedynie zachowania potencjalne ryzykowne. Z tego powodu teoretycznie na kontakt z tym wirusem może być narażony każdy.
Jak można zarazić się HIV?
By doszło do zakażenia, materiał zakaźny przenoszący wirusa musi mieć kontakt z błoną śluzową lub też zostać przeniesiony bezpośrednio do krwioobiegu. W związku z tym do zakażenia może dojść poprzez niezabezpieczony prezerwatywą kontakt seksualny, gdy sperma, płyn preejakulacyjny bądź wydzielina z pochwy zetkną się z uszkodzonym lub podrażnionym naskórkiem.
W związku z tym, że do zakażenia najłatwiej dochodzi przez bezpośredni kontakt krwi osoby zarażonej z krwią osoby zdrowej, inną możliwą drogą zakażenia jest także używanie tej samej igły. Kolejna z możliwości zakażenia to transmisja wirusa z zarażonej matki na dziecko w trakcie porodu bądź poźniej, w trakcie karmienia piersią.
Wokół wirusa HIV narosło także wiele mitów. Wbrew obiegowej opinii nie ma możliwości zarażenia się przez używanie tych samych przedmiotów użytku codziennego co osoba zarażona, ponieważ ślina nie przenosi wirusa. Nie istnieje także możliwość zarażenia się poprzez przebywanie w jednym pomieszczeniu, korzystanie z jednej łazienki czy pływanie w tym samym basenie co osoba chora.
Wciąż obecny jest także mit, że HIV dotyczy jedynie osób należących do tak zwanych grup ryzyka: homoseksualnych, świadczących usługi seksualne, prowadzących rozwiązły tryb życia czy przyjmujących narkotyki. Należy sobie uświadomić że jest to przekonanie błędne, a ryzyko zarażenia się wirusem HIV może dotyczyć każdego, kto prowadzi życie seksualne bądź kiedykolwiek mógł mieć kontakt z zakażoną krwią. Z tego powodu nawet jeśli uważamy, że ten problem z pewnością nas nie dotyczy, warto profilaktycznie wykonać test – szczególnie, gdy przykładowo planujemy rozpoczęcie współżycia seksualnego z nowym partnerem.