Problemowe zatoki.

Ból zatokowy jest jednym z najmniej przyjemnych dolegliwości. Zatoki są to miejsca, w których umieszcza się wydzielina, powstająca w czasie kataru. Infekcja może zmniejszyć średnicę zatok, przez co nie możemy pozbyć się zalegającej wydzieliny. Utrudnia to skutecznie oddychanie, dodatkowo pojawia się w ból w okolicach czoła. Często towarzyszy temu również gorączka, osłabienie organizmu. Zapalenie zatok jest dolegliwością, która bardzo lubi nawracać. Problemy z zatokami mogą doskwierać nawet cały rok. Warto próbować bezpiecznych, domowych sposobów na oczyszczenia zatok. Pamiętajmy, że nie możemy lekceważyć pewnych infekcji, w tym tych zatokowych, dlatego konsultacja z lekarzem zazwyczaj jest niezbędna.
Domowymi sposobami jednakże również warto się wspomagać. Oto kilka sprawdzonych rad, jak oczyścić zatoki.
1. Do miski wlej bardzo gorącej wody, tak gorącej, by parowała. Dodaj do niej majeranku lub po kilka kropel olejku eukaliptusowego, miętowego. Przykryj głowę wraz z miską szczelnie ręcznikiem i wdychaj napar. Taka parująca woda nagrzeje skutecznie zatoki, a np. dodane olejki działają kojąca na infekcje. Po takim zabiegu nie wychodź już z domu. W momencie, kiedy nagrzane zatoki zostaną wystawione na zimno, taki napar może przynieść odwrotne rezultaty. Stosuj go najlepiej przed pójściem do łóżka.
2. Ciepłe okłady, kompresy na zatoki. Stosuj rozgrzane okłady np. z soli lub ziaren gorczycy, które należy rozgrzać na suchej patelni i owinąć w bawełnianą ściereczkę. Takie kompresy również skutecznie rozgrzewają zatoki i nie należy po ich zastosowaniu wychodzić z domu.
3. Płukanie zatok wodą z solą (pół łyżeczki soli na pół litra wody). Można użyć do tego zwykłej butelki z dzióbkiem. Przechylamy głowę mocno do ramienia i wlewamy wodę do jednej dziurki od nosa, która powinna wypłynąć drugą dziurką.
Jeśli choć raz przeziębimy zatoki, możemy mieć prawie pewność, że będą nas dotykały nawroty tej infekcji. Najważniejsza jest oczywiście profilaktyka, czyli zimą obowiązkowo nosimy czapki i szaliki. Zdarza się, że na infekcję zatok możemy zachorować latem, jednak dotyczy to właśnie osób, które chorują przewlekle na zatoki.

www.tubator.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ