Odpowiednie rytuały, ułożenie i przygotowanie niemowlęcia do snu, może mieć znaczący wpływ na jakość jego odpoczynku, a co za tym idzie, również jego rodziców. Co zrobić, aby maluszek spał słodko, wygodnie i długo?

Rytuały
Niemowlęta uwielbiają pewną powtarzalność wydarzeń. Fakt, że o jednej godzinie zawsze jest kąpiel, potem kolacja, kołysanki, przytulanki i spanie, daje im poczucie bezpieczeństwa. Chaos zwykle wprowadza nerwową atmosferę, a ta nie sprzyja spokojnemu usypianiu.

Jak ułożyć maluszka?
Pozycja dziecka powinna być wygodna, a przede wszystkim bezpieczna. W pierwszym roku życia nie zaleca się stosowania żadnej poduszki. Dziecko powinno spać na pleckach, z głową zwróconą na bok, dzięki czemu nie zachłyśnie się przy ewentualnym ulaniu. Dzieci ulewające często, powinny leżeć na boku, jednak bez dodatkowych wałków, czy kocy za plecami. Warto też w takiej sytuacji unieść do góry materac lub całe łóżeczko w taki sposób, by główka znajdowała się wyżej niż reszta tułowia. Zrolowany kocyk za plecami, podobnie jak pozostawione w łóżeczku pluszaki, mogłyby podczas wiercenia się maluszka odciąć mu dostęp do powietrza. Nie wolno układać dziecka do spania na brzuszku, niestety pozycja ta może utrudnić oddychanie i w konsekwencji prowadzić nawet do śmierci.

Piżamka i pościel
Strój nocny uzależniony jest od pory roku i temperatury w mieszkaniu. Generalnie zaleca się utrzymywanie w mieszkaniu temperatury 20-22 stopni. Przed snem pokój, w którym śpi dziecko, powinien zostać dobrze wywietrzony. Jako piżamki doskonale sprawdzają się pajacyki, można kupić cienkie, bawełniane, ale również grubsze, polarowe. Mamy wówczas pewność, że nawet kręcąc się po łóżku, dziecko nie odkryje sobie pleców.
Jeśli chodzi o kołderkę, czy koc do przykrycia, nie są one do końca bezpieczne. Maleństwo może sobie je okręcić wokół głowy i mieć problem z wyswobodzeniem się. Znacznie bezpieczniejsze są śpiworki do łóżeczka. Dzięki nim dziecko jest zawsze przykryte i bezpieczne. Na samym początku doskonale sprawdzi się otulacz dla niemowlaka. Ciasne owinięcie przypomina dziecku okres życia prenatalnego, w związku z czym gwarantuje spokój oraz poczucie bezpieczeństwa.

Podsumowując zatem, codzienne rytuały, świeże powietrze w pokoju, bezpieczne pozycja i pościel, to podstawy o które powinno się zadbać, by niemowlę spało dobrze i bezpiecznie.

Sprawdź również: Internetowy sklep dla niemowląt Bebeli.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ