wirusowe zapalenie wątroby


Wirusowe zapalenie wątroby typu C – o tej przypadłości pewnie słyszał niejeden z nas. Jednak nie wszyscy wiedzą, o co tak naprawdę w tej chorobie chodzi. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że za chorobę tę odpowiada wirus HCV. To dosyć ciężka choroba, która związana jest często z poważnymi powikłaniami. Jeśli sądzisz, że mogło u ciebie dojść do zakażenia wirusem, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Lekarz przeprowadzi test na obecność wirusa. Nie warto w takiej sytuacji czekać na objawy. Jest bowiem tak, że wirusowe zapalenie wątroby typu C przebiega bez objawów. Co należy wiedzieć o tej chorobie?

Jak można się zakazić?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że chorobą tą można zarazić się wyłącznie poprzez kontakt z krwią. Nie można więc nabyć tej choroby poprzez całowanie, kichanie, przytulanie się, kasłanie albo wspólne jedzenie. Czynnikami ryzyka zarażenia się tym wirusem jest więc zażywanie narkotyków, używanie wspólnej igły czy bogate życie seksualne. Zarazić się można też poprzez zabieg medyczny, kiedy nie zachowana jest właściwa higiena. Innym sposobem zarażenia się jest współdzielenie akcesoriów z osobą zarażoną. Może to być na przykład wspólne używanie golarki, brzytwy czy szczoteczki do zębów. Również można zarazić się wirusowym zapaleniem wątroby typu C podczas robienia tatuażu lub podczas kolczykowania. Oczywiście taka sytuacja może wystąpić tylko wówczas, gdy w zakładzie robienia tatuaży personel nie przestrzega higieny. Czasami to matka zarażona wirusem wątroby zaraża swoje dziecko podczas porodu.

Jakie są objawy choroby?

wirusowe zapalenie wątrobyWarto wiedzieć, że większość chorych nie uskarża się na żadne objawy. Jednak u części osób one występują. Takim objawem jest na przykład osłabienie. Możemy również czuć się zmęczeni. Wirusowemu zapaleniu wątroby typu C mogą towarzyszyć także bóle stawów oraz bóle brzucha. Częstym objawem jest również swędząca skóra. Mogą pojawić się także obolałe mięśnie oraz ciemny odcień moczu. Pojawia się także żółtaczka, która objawia się żółtym zabarwieniem skóry oraz białek oczu.

Trzeba też wiedzieć, że wirusowe zapalenie wątroby typu C może doprowadzić do marskości wątroby. Marskość wątroby może objawiać się rumieniem dłoniowym, czyli zaczerwienionymi dłońmi. Czerwone dłonie są wynikiem rozszerzenia się naczyń krwionośnych. Objawem marskości wątroby są również rozszerzone naczynia krwionośne na piersiach, twarzy i ramionach. Mogą również wystąpić obrzęki brzucha oraz stóp i nóg. Objawem tej choroby jest również zanikanie mięśni. Marskość wątroby może również objawiać się krwawieniami z układu pokarmowego. Jest to wynikiem pękania żylaków. Może także wystąpić encefaloparia wątrobowa. Schorzenie to polega na zaburzeniu funkcjonowania mózgu oraz systemu nerwowego. Encefalopatia objawia się problemami z pamięcią oraz koncentracją.

Badanie na obecność wirusowego zapalenia wątroby typu C

Wirusowe zapalenie wątroby typu C, czyli HCV wymaga zrobienia testu. Trzeba stwierdzić, czy w krwi są obecne przeciwciała, czyli zrobić badanie na obecność przeciwciała anty-HCV. Jeśli wynik testu jest dodatni, oznacza to, że nastąpił kontakt z wirusem, jednak niekoniecznie doszło do zakażenia. Następnie należy zrobić drugi test – test molekularny. Jest to już test na obecność wirusa. Jeśli wynik testu okaże się dodatni, oznacza to, że jesteśmy nosicielami żółtaczki typu C, czyli wirusowego zapalenia wątroby. Jeśli wynik jest ujemny, oznacza to że nasz organizm wyeliminował wirusa.

Czy jest możliwe wyleczenie HTC?

Oczywiście, że jest to możliwe. Wiele osób jednak panikuje, dowiedziawszy się o wyniku testu. Jednak w dzisiejszych czasach można wyleczyć tę chorobę. Leczenie trwa do około kilku miesięcy. Należy przyjmować leki oraz brać zastrzyki. Choroba może zakończyć się sukcesem wyleczenia, jednak należy pamiętać, że po powrocie do zdrowia warto dbać o higienę. Trzeba także prowadzić zdrowy tryb życia oraz regularnie powtarzać badania.

Ile osób choruje na HTC?

W Polsce jest zarażonych około dwieście tysięcy osób. Czyli co setna osoba może być nosicielem tej choroby. Ciekawe jest też to, że tylko 10% zarażonych osób jest świadomych, że choruje na wirusowe zapalenie wątroby typu C. Oznacza to tyle, że po prostu rzadko się badamy. Jest to złe, bo świadomość zarażenia może zapobiec dalszemu rozwojowi choroby. Chorobę tę można przecież całkowicie wyleczyć i uniknąć powikłań, czyli na przykład marskości wątroby. Aby uniknąć z kolei zarażenia należy prowadzić higieniczny tryb życia unikać sytuacji, które mogą sprzyjać zarażeniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ