Jak wybrać legowisko dla psa?

Kompletowanie elementów wyprawki dla naszego psa nie musi być trudne, ale bywa kłopotliwe. Czasem nasze wyobrażenia dotyczące wygodny naszego pupila nie mają wiele wspólnego z tym, co o wygodzie myśli nasz pies. Jak wybrać legowisko i wygodne dla niego i estetyczne dla naszego domu?

Legowiska dla maluszka, czyli czego potrzebuje szczeniak?

Zastanawiając się nad legowiskiem dla szczeniaka, przede wszystkim weźmy poprawkę na to, że to będzie miejsce jego wypoczynku tylko przez jakiś czas. Nie warto więc inwestować od razu w duże legowisko. Szczeniak będzie w swoim miejscu wypoczynku broił, co oznacza, że legowisko nie będzie mu towarzyszyło przez całe życie. Najlepiej na początek kupić coś mniejszego, co w momencie osiągnięcia przez pieska ostatecznych rozmiarów, zamienimy na legowisko dla dorosłego psiaka.

Szczeniak nie potrzebuje wielkiego materaca, powinien od nas dostać coś raczej przytulnego. Nie przesadzajmy z wielkością, żeby maluch nie czuł się jak na lotnisku. Legowiska dla psów zwykle powinny być zaledwie o kilkanaście centymetrów dłuższe niż pies. Nadmiar przestrzeni, zwłaszcza dla małego pieska nie będzie stanowić o komforcie legowiska. Najlepiej, jeśli piesek będzie miał się jak w nie wtulić, ale pozostanie mu swoboda ruchu.

Materiał na legowisko

Na rynku wybór legowisk jest ogromny, począwszy od legowisk tekstylnych z ratanową podstawą przez wszelkiego rodzaju legowiska wiklinowe, a na domkach przypominających budę skończywszy. Jeśli mamy naprawdę dużego psa jak bernardyn, warto zastanowić się nad zakupem samej maty, bo na miejsce odpoczynku dla naszego pupila i tak będziemy musieli zostawić sporo przestrzeni.

Legowiska tekstylne mają tę zaletę, że są dostępne w każdym sklepie z akcesoriami dla psów i są w stosunkowo niewysokiej cenie. Niestety mają też wady, bo szybko się brudzą i nie są zbyt eleganckie. Jeśli idzie o legowiska wykonane z wikliny, to na pewno są bardziej estetyczne niż te tekstylne, ale też mogę być trudniejsze w utrzymaniu. W splotach koszyka będzie gromadził się kurz i brud, więc wiklina powinna być wytrzymała tak, by można ją było bez trudu włożyć pod prysznic czy spłukać szlauchem na ogrodzie.

Jak psy lubią odpoczywać?

Każda rasa psa ma swoje indywidualne przyzwyczajenia, zwykle małe pieski jak teriery czy beagle wolą odpoczywać w przytulnym miejscu i dla nich najlepszym wyborem na legowisko byłaby tekstylna buda. W takim miejscu mały pies czuje się bezpiecznie. Dla większych ras, bezpieczeństwo nie jest tak istotne i zupełnie wystarczy im legowisko np. z wikliny. Zadbajmy przede wszystkim o to, by materac był wygodny, kolor i splot wiklinowego kosza nie będzie miał dla jego właściciela znaczenia. Pamiętajmy o tym, by zadbać o wygodę wchodzenia i wychodzenia z legowiska, lepiej jest kupić coś niskiego i mniejszego, ale mieć zaplanowany wygodny dostęp psa do swojego posłania. Legowisko dla naprawdę małych piesków nie powinno być za wysokie, by maluchy nie miały problemu z dostaniem się do środka. Oczywiście warto też rozważyć możliwości, jakie dają nam legowiska zamknięte – takie jak buda czy wiklinowy kosz. Do legowiska przecież trzeba kupić wkład w postaci maty – dobrze byśmy mieli szeroki wybór, bo przecież ten element na pewno w trakcie życia psa, będzie trzeba wymieniać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ