Jak zwiększyć poziom testosteronu?

Testosteron to męski hormon płciowy. Wpływa na to, że jesteśmy męscy. Odpowiada za siłę, potencje i wygląd ciała. Mając niedobory testosteronu czujemy się słabi, zmęczeni, możemy mieć problemy z erekcją oraz trudniej nam ćwiczyć. Poniżej podam kilka porad jak można zwiększyć poziom tego hormonu w organizmie.

Jak zwiększyć poziom testosteronu?

1. Odpowiednia ilość tłuszczu w diecie. Naukowcy udowodnili, że na diecie niskotłuszczowej spada poziom testosteronu. Prawidłowa ilość tłuszczu powinna pokrywać 30-35% zapotrzebowania energetycznego mężczyzn. W diecie warto unikać cukrów prostych, które mogą powodować zamianę testosteronu w glikogen, czyli żeński hormon płciowy. Powinniśmy jeść węglowodany złożone w postaci ciemnego pieczywa, makaronu, ryżu i kaszy. Dodatkowo warto jeść więcej warzyw, które dostarczą niezbędnych witamin. Żródła tłuszczy w diecie to mięso, ryby, masło, oliwa z oliwek, oleje tłoczone na zimno oraz awokado. Należy unikać owoców, gdyż zawierają dużo cukrów prostych. Jednak od czasu do czasu nie zaszkodzą.

2. Trening to podstawa. W czasie treningu siłowego, jak i sprintu, uwalniany jest testosteron i hormon wzrostu. Im cięższy trening i szybszy bieg, tym więcej pożądanego hormonu produkuje nasz organizm. W trakcie treningu uwalniane są również endorfiny, czyli hormony szczęścia. Dzięki temu będziemy mieć jeszcze więcej siły.

3. Jedz różne rodzaje mięsa i owoce morza. Nie bez powodu mówi się, że człowiek jest mięsożercą. Osoby na diecie wegetariańskiej, bądź wegańskiej, mają niższy poziom testosteronu. Dzieje się tak ponieważ białko zwierzęce jest najlepiej przyswajalne i zawiera wszystkie aminokwasy. Warto wprowadzić do diety owoce morza, które zawierają dużo cynku. Pierwiastek ten jest potrzebny do produkcji testosteronu w naszym organizmie.

4. Unikaj stresu, gdyż przez to nasz organizm produkuje hormon stresu, kortyzol, który obniża poziom testosteronu. Pomocna może okazać się medytacja, joga oraz inne ćwiczenia rozluźniające.

5. Zadbaj o suplementację. Składniki takie jak cynk, selen, witamina D oraz magnez zadbają o odpowiedni poziom testosteronu.

bezpresji.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ