Kajak dmuchany na podbój rzek

0
1181

Kajakarstwo od lat stanowi popularny sport, nie tylko w naszym kraju. Kupno własnej łodzi bywa jednak problematyczne, ze względu na niemałe rozmiary. Można rozwiązać ten problem decydując się na kajak dmuchany. Czy jednak jest on faktycznie takim dobrym wyborem?

Technika mocno się rozwinęła w ostatnich latach. Dotyczy to także pneumatyków, które obecnie stanowią niezłą alternatywę dla łodzi, czy desek polietylenowych.

Warto jednak pamiętać, że kajak dmuchany ma odmienne właściwości od sztywnego. Pływanie nim jest nieco inne. Z tego też powodu ich użyteczność również jest odmienna. W jaki sposób dokładnie, dowiemy się poniżej.

 

  • Kajak dmuchany, a polietylenowy – różnice

 

Całkiem niezły kajak dmuchany dostaniemy już w cenie standardowego kajaka polietylenowego. Jest przy tym znacznie łatwiejszy w przechowaniu, spakowaniu i transporcie. Spuścisz z niego tylko powietrze, a zmieści się nawet w zwykłej torbie. Wiedząc, że takie kajaki mają ponad 3 metry długości, robi to wrażenie.

Skoro są tak użyteczne i poręczne, czemu nie spotykamy ich częściej na naszych wodach? Zdecydowanie więcej u nas kajaków polietylenowych, niż gumowych.

Jest trochę powodów tego stanu rzeczy, nie wynika on z wad samych pneumatyków.

Kajaki polietylenowe są na pewno wytrzymalsze od dmuchanych. Przetrwają potężne zderzenia, nawet z ostrymi i twardymi przeszkodami. Dlatego też są lepszym wyborem dla początkujących, oraz na mniej bezpieczne trasy.

Z tego powodu wszystkie wypożyczalnie mają jedynie kajaki sztywne. Obecnie jeszcze mało kto ma własny kajak, a jedynie go wypożycza, więc siłą rzeczy większość kajaków na naszych rzekach jest właśnie polietylenowymi.

Mimo że mniej odporne od sztywnych, dmuchańce też nie tak łatwo zniszczyć, czy przebić. Są w stanie przetrwać nawet dość potężne stłuczki, jednak ostre przeszkody stanowią dla nich pewne niebezpieczeństwo. W przypadku zwykłego, niewielkiego przebicia, dziurę bez problemu załatamy, jednak otarcia i szarpane dziury sprawią więcej problemu. Na nizinnych, uczęszczanych szlakach nie będą one nam jednak grozić, chyba że mamy naprawdę pecha.

W porównaniu z dobrej klasy kajakami polietylenowymi, pneumatyki nie są tak szybkie i zwinne. Jeśli pływasz wyłącznie dla relaksu, nie powinno to stanowić problemu. Mając sportowe zacięcie, lepiej jednak wybrać profesjonalny, sztywny kajak.

Podsumowując, kajak dmuchany są świetnym wyborem na eksplorację spokojnych, nizinnych rzek i jezior. Będziemy jednak musieli sobie odpuścić na nich rzeki górskie i ekstremalne formy kajakarstwa. Jeśli jesteś spokojnym i uważnym wioślarzem, dobrze wybrany pneumatyk nie powinien cię zawieźć.

Artykuł przygotowany dzięki: gokajak.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ