Kiedy wymieniać filtry w samochodach?

Każdy właściciel samochodu stara się dbać o swoje auto, aby jak najlepiej i bezpiecznie służyło. Niezmiernie ważna jest odpowiednia eksploatacja i kontrola stanu technicznego pojazdu i jego części składowych, nie tylko podczas obowiązkowego przeglądu technicznego w stacji kontroli pojazdów. Jednym z elementów wymagającym obserwacji i regularnej wymiany są w samochodzie filtry oleju, powietrza oraz paliwa.

Filtr powietrza stosuj się w celu wyeliminowania ryzyka zanieczyszczenia silnika przez kurz obecny w powietrzu. W zależności od warunków w których użytkuje się samochód należy co kilka tysięcy sprawdzać stan filtru powietrza i wymieniać co 15-20 tys. km.

Wymiana oleju w samochodach odbywa się standardowo raz do roku, lub co 10-20 tys. km. Każdorazową wymianę oleju silnikowego łączy się z wymianą filtru olejowego. Głównym zadaniem takiego filtra jest oczyszczanie oleju oraz, ze względu na bardzo dużą czułość, ograniczanie ilości zanieczyszczeń, które mogłyby przedostać się do silnika.

Niezwykle niebezpieczne dla układów zasilania silników są zanieczyszczanie znajdujące się w paliwach. Filtry paliwa są bardzo trwałe, jednak zaniedbanie kontroli tego elementy może w konsekwencji doprowadzić do poważnych awarii, wymagających dużego nakładu finansowego przy naprawie. Stąd bardzo często zastanawiamy się co ile wymieniać filtr paliwa. Szczegółowe wymagania opisane są w instrukcji obsługi pojazdu, przyjmuje się zalecaną wymianę filtru paliwa po przejechaniu do 15 do 50 tys. km., niektóre auta nawet do 120 tys. km. Natomiast jeśli w ciągu roku pokonuje się samochodem mniej niż 10 tys. km filtr paliwa wskazane jest wymieniać raz do roku.
Wymiana filtru paliwa szczególnie istotna jest przy sinikach diesla, w których należy wykonać taką akcję przed każdą zimą.

pozytywnazmiana.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ