Zdarza się, że pomimo regularnych cykli kobiety i regularnych starań partnerów, nie udaje się począć wyczekiwanego dziecka. W obliczu takich trudności nie należy się poddawać, lecz skorzystać z programu diagnozowania i leczenia bezpłodności, np. w klinice prenatalnej Katowice.

Metody dostosowane do potrzeb

Kiedy para zgłasza się do kliniki niepłodności w pierwszej kolejności następuje wywiad. Lekarz musi zebrać dane o historii chorób, stanie zdrowia i kilku innych kwestiach. Po przeprowadzeniu rozmowy może zadecydować, jakie kroki diagnostyczne należy podjąć. Istnieje kilka sposobów diagnozowania bezpłodności.

Podstawowym badaniem służącym ocenie stanu narządów rozrodczych kobiety jest kolposkopia. Za jej pomocą można sprawdzić, czy szyjka macicy, pochwa i srom są w dobrej kondycji. To bezinwazyjny zabieg przeprowadzany na fotelu ginekologicznym.

Następnie warto zbadać jakość i ilość komórek rozrodczych obu partnerów. W tym celu klinika niepłodności wykonuje seminogram, czyli badanie nasienia oraz ocenę rezerwy jajnikowej.
Histeroktomia to endoskopowy zabieg, który pozwala nie tylko na diagnozowanie ale też leczenie bezpłodności. W trakcie jego trwania można obejrzeć jamę macicy, a także dokonać zabiegu z użyciem mikronarzędzi.

Klinika prenatalna Katowice to także miejsce gdzie można wykonać biopsję endometrium, czyli błony śluzowej macicy. Polega na kontrolowanym uszkodzeniu błony, co stymuluje ścianki macicy do przyjęcia zarodka.

Poszukując przyczyn niepłodności warto też wziąć pod uwagę stronę hormonalną.

Leczenie bezpłodności to kolejny etap, który wdraża klinika prenatalna Katowice. Powszechnie stosowane są trzy metody. Pierwsza z nich to in vitro, czyli zapłodnienie pozaustrojowe. Komórka jajowa zostaje zapłodniona w laboratorium, a następnie zarodek umieszcza się w macicy, by się w zagnieździł w jej ściankach.

Metoda in vivo jest najbardziej zbliżona do naturalnego procesu zapłodnienia, gdyż jajeczko zapładnia się wewnątrz organizmu kobiety. W ten sposób zarodek jest w kontakcie w matką od pierwszych chwil po poczęciu, co sprzyja jego rozwojowi i pozwala kobiecie o niego dbać od samego początku.

Trzecią metodą jaką udostępnia klinika niepłodności jest inseminacja. Polega ona na wprowadzeniu do macicy nasienia. Materiał może pochodzić od partnera lub, jeśli jego nasienie nie spełnia kryteriów tj, odpowiednia ilość i ruchliwość plemników, od dawcy. Plemniki z płynem ustrojowym podaje się za pomocą cienkiego cewnika prosto do macicy w trakcie naturalnej lub stymulowanej owulacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ