Oświetlenie w łazience

Oświetlenie w łazience powinno być jasne, ale tak na prawdę – co innego powie mężczyzna, a co innego kobieta, która co rano wykonuje makijaż.
Mężczyzna raczej nie przywiązuje do rodzaju lampy do łazienki. Z kolei kobieta, która ceni komfort i wygodę, zwłaszcza podczas malowania się czy wykonywania innych czynności pielęgnacyjnych – a i owszem.

Na rynku obecnie jest ogromny wybór rodzajów oświetlenia dedykowanego do łazienek. Ważne, aby oświetlenie takie było dobrane stylem do pomieszczenia. Wygodnie jest, kiedy lampy do łazienki są umieszczone w różnych miejscach. Idealnym rozwiązaniem jest kiedy na suficie mamy jedno oświetlenie, a na ścianach przy lustrze inne.
Chcąc utrzymać łazienkę w zimnym, chłodnym tonie, należy zdecydować się na zakup żarówek o barwie białej. Jeśli z kolei zależy nam na uzyskaniu efektu przytulności i ciepła, to osiągniemy je zakładając żarówki o barwie żółtej, tzw. ciepłej. Znaczenie będzie miała także ilość watt. Żarówkę o innej mocy można wkręcić do oświetlenia znajdującego się na suficie, a zupełnie o innej ilości watt, do lampek przy lustrze.

Lampy do łazienki mogą być niewielkich rozmiarów, ale umieszczone w kilku miejscach. Równie dobrze sprawdzi się także np. jedno centralne oświetlenie. Będzie to świetne rozwiązanie do maleńkich łazienek.
Małe łazienki mogą sprawiać kłopot podczas ich aranżacji, zatem warto dobrze dobrać oświetlenie, które będzie potrafiło optycznie powiększyć pomieszczenie o niewielkich rozmiarach.
W dużych łazienkach, można się pokusić także o zamontowanie tzw. pod szafkowego oświetlenia. Może ono mieć formę taśmy ledowej lub pojedynczych małych lampek, wpuszczanych w szafkę. Taśmy ledowe mają różne długości i przeróżne kolory. Ich wybór należy do nas i powinien być uwarunkowany ogólnym klimatem i stylem, w jakim urządzamy łazienkę.
Jeżeli należymy do moli książkowych i uwielbiamy czytać książki leżąc w wannie, warto starannie dobrać oświetlenie. Ważna jest jego moc, tak aby czytając zadbać o nasze oczy i wszystko móc dobrze widzieć. Jednocześnie należy pamiętać, że w łazience oświetlenie nie może mieć kontaktu z wodą. Musi zostać zamontowane z dala od zlewu czy wanny oraz prysznica.

Oświetlenie w łazience jest dosyć specyficzne oraz charakterystyczne, dlatego też ciężko jest zmienić na coś innego w trakcie jej używania, nie wykonując remontu. Często instalacje od oświetlenia puszczone zostają pod ścianą, a te w łazience nadal w większości przypadków wykonywane są z glazury. Warto dobrze przemyśleć rodzaj i wygląd takiego oświetlenia, bo będzie ono nam służyło przez wiele lat.

Mając problem z prawidłowym wyborem lampy do łazienki, można oraz należy wspomóc się fachową wiedzą sprzedawców w sklepach. Lampy do łazienki można z powodzeniem kupić w marketach budowlanych, ale także w salonach meblowych, które posiadają dział z oświetleniem. Warto także inspirować się zdjęciami, które można znaleźć w katalogach wnętrzarskich. Pomóc oraz doradzić może nam także projektant wnętrz, który zajmuje się tym na co dzień i po wysłuchaniu naszych oczekiwań, dobierze nam idealne lampy do łazienki.

designsekcja.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ