Na fali poszukiwania nowych sposobów odżywiania coraz częściej dietetycy powracają do korzeni. Coraz więcej pojawiają się publikacje poświęcone dietom nawiązującym do korzeni: diety paleo, diety przodków, czy choćby dieta aztecka, której poświęcę dzisiaj więcej miejsca.
Dieta aztecka opiera się na produktach, które były obecne w jadłospisie Azteków. Według twórcy tego systemu żywienia, Boba Arnota, jej stosowanie pozwala szybko uzyskać prawidłową masę ciała, a także przyczynia się do utrzymania właściwego poziomu cukru we krwi.
Podstawą diety są nasiona chia. Więcej miejsca poświęcę im w kolejnym wpisie, tutaj warto jednak dopowiedzieć, że charakteryzują się niezwykłymi właściwościami wzmacniającymi. Nie bez powodu nazywa się je czasem „pokarmem biegaczy” – w czasach Azteków były podstawowym źródłem pokarmu wojowników, którzy czerpali z ich dobroci w wyczerpujących marszach i bitwach.
Dieta aztecka składa się z trzech faz.
Faza pierwsza powinna trwać 2 tygodnie. Umożliwia ona szybkie zrzucenie wagi i przygotowanie metabolizmu na kolejne fazy zmiany odżywiania. W przypadku I fazy dzienny jadłospis składa się z trzech koktajli lub smoothie. Przygotowujemy je na bazie jogurtu lub mleka, soku owocowego, owoców i warzyw oraz zmielonych nasion chia.
Faza druga zaplanowana jest na 6 tygodni. Ma ona na celu przyspieszenie metabolizmu, co powoduje dalszą, szybką utratę nadprogramowych kilogramów. W tej fazie eliminujemy z jadłospisu jeden koktajl, zastępując go posiłkiem popołudniowym.
Faza trzecia powinna być stosowana do końca życia. Opiera się na konieczności spożywania regularnych posiłków, składających się ze zdrowych, jak najmniej przetworzonych produktów. Podstawę powinny w dalszym ciągu stanowić nasiona chia, które bez obaw można dodawać do posiłków, gdyż nie zmieniają smaku potraw.
W fazie drugiej i trzeciej nasze posiłki powinniśmy komponować z produktów znanych Aztekom. Są to między innymi:
– indyk,
– ryby,
– warzywa, w szczególności fasola i kukurydza,
– owoce,
– amarantus,
– bulgur,
– komosa ryżowa,
– ciemna czekolada.
W trakcie stosowania diety nie można stosować produktów wysokotłuszczowych, wysokowęglowodanowych oraz zawierających kwasy tłuszczowe omega-6. Wyeliminować należy przede wszystkim produkty mączne, takie jak chleb czy makarony.
Do zalet diety azteckiej, oprócz działań odchudzających, należy zauważalny przypływ energii, oczyszczenie organizmu oraz korzystny wpływ na gospodarkę hormonalną organizmu. Spośród wad wymienić można dość wysokie koszty jej stosowania oraz stosunkowo niewielką różnorodność, zwłaszcza jeśli przyjęlibyśmy tę dietę jako stały sposób odżywiania.

super-fit.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ