Brak lub niedorozwój jąder wiąże się najczęściej nie tylko z zaburzeniami fizjologicznymi, ale również jest problemem natury estetycznej i psychologicznej. Skutecznie rozwiązać go może zastosowanie protezy jąder. Jakie są ich rodzaje i kiedy warto się na nie zdecydować? Sprawdźmy!
Historia i rodzaje protez jąder
Jako początek wstawiania protez jąder datuje się lata 40. ubiegłego wieku. Początkowo wykonywano je z vitalium (stopu kobaltu, chromu, molibdenu i niklu), leucytu, szkła, akrylu, dakronu lub polietylenu. Poszukiwania nowego materiału, który byłby bezpieczny i wygodny, trwały wiele lat. Na początku lat 70. rozpoczęto wszczepianie protez wypełnionych silikonowym żelem, a w latach 90. roztworem soli fizjologicznej.
Obecnie na polskim rynku oferowane są protezy: wypełnione żelem silikonowym, elastomerem silikonowym oraz solą fizjologiczną. Poszczególne firmy oferują różne rozmiary protez, aby możliwe było dopasowanie ich kształtu do potrzeb pacjenta. Musimy bowiem pamiętać, że dobranie wielkości protezy do wszczepienia jest istotne nie tylko z estetycznego punktu widzenia, ale też komfortu pacjenta w codziennym funkcjonowaniu. Przy jej wyborze bierze się pod uwagę: wielkość drugiego jądra, wielkość i rozciągliwość tkanek moszny oraz wiek pacjenta.
Wskazania do wszczepienia protezy jąder
Najczęstszym wskazaniem do wszczepienia protezy jądra jest pierwotny brak lub niedorozwój gonady. Nierzadko przyczyną też bywa amputacja chirurgiczna z powodu nowotworu, skrętu jądra powikłanego martwicą czy uszkodzenia urazowego. Zanik jądra pojawia się również w następstwie uszkodzenia pęczka naczyniowego w trakcie operacji sprowadzenia jądra do moszny czy podczas plastyki przepukliny pachwinowej. Do uszkodzeń może też dojść przy innych operacjach w okolicach intymnych, np. zabiegu pogrubiania penisa, o którym więcej informacji znajdziesz tutaj.
Operacja wszczepienia implantu jądra – jak przebiega?
Zabieg operacyjny wszczepienia protezy jądra może być wykonany w znieczuleniu miejscowym nasiękowym z wykorzystaniem 1-2% roztworu Lignocainy. Nierzadko jednak stosowane jest znieczulenie ogólne – np. u dzieci czy u pacjentów, gdzie jednocześnie wykonuje się bardziej rozległe procedury (np. amputację jądra lub rewizję kanału pachwinowego).
Więcej na temat operacji tego typu znajdziesz na stronie: https://www.kliniki.pl/operacja-wszczepienia-implantu-jadra/.
Proteza może być wprowadzona przez cięcie skórne w pachwinie bądź w obrębie moszny, a umocowanie protezy następuje poprzez założenie szwów w dnie moszny. Zdarza się jednak, że niektórzy chirurdzy w ogóle nie mocują implantu, pozwalając mu na swobodne zajęcie naturalnej pozycji w mosznie.
Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.