zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego to choroba niezwykle uprzykrzająca życie. Jest też dosyć często spotykana. Na szczęście, jak z każdą chorobą, można sobie z nią radzić. Na początek trzeba powiedzieć, że inna nazwa tej choroby to IBS. Chodzi tu o dolegliwości zarówno jelita grubego, jak i cienkiego. Przypadłości te są przewlekłe. Zastanówmy się jednak, jak właściwie objawia się ta choroba i jak sobie z nią powinniśmy radzić?

Skąd się wzięła ta dolegliwość?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że ta choroba jest dosyć częsta. Jeśli nawet ty na nią nie chorujesz, to przecież czytasz o niej – czy choruje na nią ktoś z twojego otoczenia? Bardzo prawdopodobne, że tak. Dane statystyczne mówią, że zespół jelita drażliwego dotyka od 10 do 20% osób dorosłych. Co ciekawe, przypadłość ta dwa razy częściej przydarza się kobietom niż mężczyznom. Chorobę tę można nazwać także „nerwicą jelit”. Jak sama nazwa sugeruje, choroba ta związana jest z psychiką. Jednak do końca nie wiadomo, co jest przyczyną owego schorzenia.

Natomiast wiemy, co może sprzyjać rozwojowi tej choroby. Może to być zaburzenie funkcji motorycznej jelit. Przyczyną są także nieprawidłowości na osi mózgowo-jelitowej. Inną przyczyną wystąpienia tej choroby może być nadwrażliwość trzewna. Jeśli zetknąłeś się z takimi dolegliwościami, musi zdawać sobie sprawę z ryzyka wystąpienia IBS.

 Innym czynnikiem ryzyka wystąpienia choroby jelita drażliwego jest biegunka infekcyjna. Jeśli przeszedłeś biegunkę infekcyjną, musisz bardziej zachować ostrożność. Inną przyczyną jest psychologia i podatność na stres. Jeśli masz problemy psychologiczne, ryzyko wystąpienia IBS jest większe, bo jelita są powiązane z nerwami. Przyczyną mogą być irracjonalne lęki lub występowanie depresji. Jak można się domyślać, nasilać chorobę mogą różnego rodzaju problemy życiowe oraz stres. Aby uniknąć zespołu jelita drażliwego unikaj więc stresu. Jednak wiele osób powie, że łatwo powiedzieć, a trudniej zrealizować, bo na co dzień jesteśmy bardzo narażeni na różnego rodzaju stresujące sytuacje. Jednak są sposoby, aby zminimalizować chociaż trochę ryzyko stresu. Warto na przykład często korzystać ze świeżego powietrza i jak tylko często się da przebywać w towarzystwie przyrody. Innym sposobem na poprawienie samopoczucia jest dieta ograniczająca potrawy smażone, a bardziej skupiona na owocach i warzywach, co może również przyczynić się do wystąpienia bardziej pogodnego nastroju. Możemy też słuchać pogodnej muzyki, robić to, co lubimy, a także unikać kontaktu z ludźmi, którzy działają nam na nerwy i kradną pozytywną energię. Możemy także po prostu unikać stresu na ile to możliwe. Wszystko to może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia zespołu jelita drażliwego. Objawem stresu może być bowiem ból brzucha i to bardzo przykry.

Jak rozpoznać zespół jelita drażliwego?

Rozpoznać tę chorobę nie jest trudno, bo są pewne charakterystyczne symptomy. Niepokojące jest, gdy symptomy te utrzymują się przez co najmniej trzy miesiące oraz pojawiają się częściej niż trzy razy w miesiącu. Ryzykiem jest także wiek od 20 do 40 lat. Owymi symptomami są biegunki lub zaparcia oraz silny ból i skurcz brzucha. Często taki ból występuje po zjedzeniu danego produktu. Kolejnym symptomem mogą być gazy jelitowe. Niepokojące jest również uczucie przepełnienia i wzdęcia oraz śluz w kale. Jeśli tracisz na wadze, to również może być niepokojący czynnik. Warto wiedzieć, że u kobiet objawy zespołu jelita drażliwego mogą nasilać się w okresie występowania miesiączki. Również powinna nas zaniepokoić krew w stolcu i silny ból brzucha. Taki ból może szczególnie być obecny w nocy. Jeśli przy tym obserwujesz u siebie znaczny spadek wagi, natychmiast udaj się do lekarza, bo może to oznaczać dużo poważniejszą chorobę.

Jak przebiega ta choroba?

Rozpoznanie choroby jest bardzo ważne. Właściwie to połowa sukcesu, bo tylko wtedy możemy coś z tym dalej zrobić. Podstawą jest też bardzo skrupulatne obserwowanie swojego organizmu. Trzeba zauważyć, jakie sytuacje sprawiają, że objawy choroby nasilają się. Wtedy będziemy mogli takie sytuacje wyeliminować. Jeśli na przykład objawy tej dolegliwości nasilają się podczas stresujących sytuacji, być może wyjściem z tego będzie medytacja, joga lub sport. Warto także udać się w takiej sytuacji to psychologa lub psychiatry, który przepisze odpowiednie leki eliminujące stres. Leczenie farmakologiczne powinno iść w parze z regularnymi sesjami u psychologa. W takich sytuacjach mogą pomóc także leki przeciwbiegunkowe, przeciwzaparciowe lub rozkurczowe.

Zapobiegać IBS można modyfikując swój sposób jedzenia. Trzeba wiedzieć, że ta przykra choroba może nasilać się po zjedzeniu mleka. Kolejnym rodzajem jedzenia, które może nasilać objawy zespołu jelita drażliwego są niektóre owoce i warzywa. Należy z diety wyeliminować tłuste potrawy. Niesprzyjające może być także picie kawy. Również alkohol może nasilać objawy zespołu jelita drażliwego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ