Co wpływa na smak i aromat domowego trunku?

Ponure, jesienne wieczory zbliżają się wielkimi krokami, a z nimi również częste przeziębienia i infekcje. Myśląc o jesiennych przeziębieniach, na myśl przychodzą nasze babcie i ich niesamowite mikstury, które naprawdę potrafią zdziałać cuda i postawić na nogi nie jedną schorowaną istotę. Niestety, nie każdy z nas został wtajemniczony w sekrety produkcji naturalnych środków leczniczych. Jednakże wspominając ich smak i zapach możemy podejmować próby przygotowania nalewek tak samo smacznych i skutecznych jak nalewki naszych kochanych babć.

Od czego zaczyna się produkcję?

Domowa produkcja alkoholu nie jest trudna, jednak wymaga cierpliwości i dokładności. Istotną rolę odgrywa wiele czynników. Najważniejsze są komponenty z których chcemy wytworzyć nasz produkt. Do nich należą głównie: owoce, rośliny, alkohol lub drożdże winiarskie, woda, cukier lub miód, przyprawy.

Jakie owoce możemy dodać do naszej leczniczej nalewki?

Owoce muszą być zawsze najwyższej jakości, najlepiej żeby zostały przetworzone w ciągu 24 godzin od ich zebrania – dlatego też warto tworzyć nalewki sezonowo i korzystać z aktualnie dostępnych owoców. W okresie jesiennym dobrze sprawdzą się jabłka, gruszki czy późne owoce leśne. Jednakże jesień to również okres w którym do dyspozycji mamy ogromną ilość ziół i innych dziko rosnących roślin, które mają wiele walorów leczniczych i prozdrowotnych. Tak naprawdę co do użytych produktów może nas ograniczać tylko wyobraźnia – możemy np.: użyć jarzębiny, bzu, jesiennych orzechów czy aromatycznych liści malin. Ważne jest by zebrane owoce i rośliny nie miały styczności z zanieczyszczonym powietrzem – szczególnie jarzębina i bez, które często występują w okolicy drug – chyba nikt nie chciałby „wlewać” do swojego organizmu odłożonych na tych roślinach spalin z samochodów.

Jak nadać trunkowi mocy?

Dobre jakościowo owoce i rośliny to jedno, natomiast drugim istotnym aspektem są drożdże winiarskie – oczywiście nie we wszystkich trunkach alkoholowych są one wymagane – bo przecież możemy użyć gotowego już destylatu. Warto jednak podkreślić, że zastosowanie drożdży winiarskich daje nam większą kontrolę nad produktem końcowym. Warto również podkreślić, że różnią się one od zwykłych drożdży stosowanych do wypieków. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego szczepu drożdży winiarskich możemy wpłynąć diametralnie na smak naszego wyrobu i zatrzymać proces fermentacji w odpowiednim momencie co pozwoli nam uzyskać odpowiednie stężenie alkoholu, a to również ma wpływa na końcowy odbiór smakowy.

Artykuł powstał we współpracy z https://www.winodomowe.pl/pol_m_Wino-domowe_Drozdze-winiarskie-105.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ