Etykiety logistyczne - numery i kody

SSCC to skrót od Serial Shipping Container Code czyli Seryjny Numer Jednostki Wysyłkowej, który znajduje się na każdej etykiecie logistycznej. To jedyny absolutnie niezbędny numer na każdej jednostce logistycznej. Znajdują się tam oczywiście jeszcze inne informacje, ale bez tej jednej – przesyłka po prostu nie istnieje.

Etykiety logistyczne – wymóg konieczny w specjalnym języku

Są niezbędne w całym łańcuchu codziennych dostaw. Mali odbiorcy detaliczni oraz firmy wysyłające swój ładunek na drugi koniec świata, czekają z niecierpliwością na potwierdzenie udanej usługi transportowej. Ładunek przebywa długą drogę, w czasie której może zmienić przewoźnika oraz rodzaj transportu. Etykiety logistyczne z numerem SSCC są gwarancją na udaną tego typu transakcję.

Zawarte na nich informacje to szczegółowe wskazówki dla nadawcy, przewoźnika i ostatecznego konsumenta. Oprócz zwykłego tekstu, dużo tam również specjalnych znaków, cyfr, liter i kodów kreskowych. To specyficzny język, który rozumie przede wszystkim przewoźnik oraz odczytuje specjalne urządzenie elektroniczne. W ten sposób wszystko dzieje się płynnie i szybko.

GTIN i inne informacje

Globalny Numer Jednostki Handlowej jest kolejnym zestawem cyfr, który wpisany jest w te specjalistyczne naklejki. Jest unikatowym kodem przedmiotu handlu. Może składać się z 8, 12, 13 lub 14 cyfr. GS1 opracowało standardy, by ładunki sprawnie przemieszczały się w Unii Europejskiej.

Standardowe nalepki logistyczne GS1 zawierają również informacje takie jak termin ważności, wagę, pojemność czy ilość sztuk na palecie. W ten sposób łatwo ładunki lokować w magazynach i dostosować je do wymagań przewoźnika.

Biała kartka z czarnym drukiem

Tak zazwyczaj wyglądają etykiety logistyczne. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że naklejka może łatwo ulec zniszczeniu podczas drogi. Wilgoć, słońce i inne czynniki zewnętrzne mają wpływ na jej wygląd. Materiał musi więc być na tyle trwały, by sprostał wymogom trudnego i długiego transportu.

Możemy zdecydować się na samoprzylepne naklejki, które są wygodne i praktyczne. Nie sprawdzą się jednak w sytuacjach, gdy ładunki narażone są na działanie warunków atmosferycznych. W takim wypadku zdecydowanie lepsze będą te wykonane z folii polipropylenowej lub polietylenowej.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Eticod

ZOSTAW ODPOWIEDŹ