System ERP

Nowoczesne modele zarządzania zasobami przedsiębiorstw oparte są na wiedzy i doświadczeniu menedżerów oraz wysokiej jakości oprogramowaniu komputerowym. System ERP – Enterprise Resource Planning nie ma sobie równych: to niezawodne narzędzie do skutecznego zarządzania wszystkimi zasobami przedsiębiorstwa.

System ERP – nieco historii

Pierwsze aplikacje wspomagające proces zarządzania dostępne były na rynku już w latach sześćdziesiątych minionego stulecia. Początkowo były to proste aplikacje wykorzystywane do zapasów materiałów czy produktów – IC czyli Inventory Control. Te pierwsze próby skomputeryzowania zarządzania zapasami doprowadziły do powstania MRP – Material Requirements Planning, który kompleksowo wspomagał planowanie potrzeb materiałowych. Po latach systemy przekształciły się w nowoczesny standard ERP – Enterprise Resource Planning obejmujący już wszystkie zasoby firmy.

Współcześnie dostępne na rynku narzędzia to wysokiej klasy oprogramowanie, które pomaga zarządzać procesem produkcji, zasobami materiałowymi i ludzkimi, finansami, polityką kadrową, marketingiem, zakupami, dostawą do odbiorców, flotą, środkami trwałymi, logistyką itp. Każda forma działalności, każdy proces i zdarzenie są dokładnie zapisywane w zbiorach danych, które w dowolnej chwili można przeglądać, filtrować i przetwarzać.

Dlaczego warto mieć systemy ERP?

Aby przekonać się o wartości systemu ERP wystarczy przypomnieć sobie ile razy firma poniosła straty ze względu na błąd ludzki, zapomnienie, zaniechanie, niedotrzymanie terminu, niedokładne zastosowanie technologii. Aby zminimalizować ryzyko tego rodzaju wpadek mających wpływ na jakość i ilość produkcji konieczna jest dokładna kontrola wszystkich składowych przedsiębiorstwa. System ERP trochę przypomina oprogramowanie do bugowania, czyli wykrywania błędów w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. To takie swoiste poszukiwanie dziury w całym wychodzi firmie na dobre, bo można na czas zapobiec stratom materialnym i wizerunkowym.

Czy wszystkich stać na zakup systemu ERP?

Najpierw trzeba sprawdzić, czy wszyscy potrzebują oprogramowania ERP. Na pewno nie ma ono sensu w jednoosobowej lub innej niewielkiej firmie. Tam gdzie jest znaczne zatrudnienie, skomplikowane procesy technologiczne, bogate zasoby materiałowe i ludzkie nie ma miejsca na pytanie czy nas stać – nie posiadając systemu ERP można funkcjonować, ale jest to trudne oraz mniej wydajne. Bez nowoczesnego zarządzania nie wygrywa się batalii z konkurencją, co przecież ma przełożenie na wyniki finansowe przedsiębiorstwa. Obecnie system ERP powinniśmy stosować ze względu na zagrożenie epidemiczne – oprogramowania można używać w każdym miejscu i z dowolnego urządzenia.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ