Z social mediów należy korzystać z rozsądkiem
fot. Pixabay.com

Portale społecznościowe już kilka lat temu zawładnęły naszym życiem, a wraz z biegiem czasu dopracowały tak swoje działania, aby jak najbardziej nas od nich uzależnić. Jesteś w stanie przetrwać dzień bez scrollowania Facebooka czy Instagrama? Jeśli nie, czas najwyższy zacząć sobie z tym radzić. W social mediach spędzamy zdecydowanie zbyt dużo czasu!

Przeczytaj też: https://zaciszerozmaitosci.pl/zamiast-pracowac-przegladasz-social-media-sprawdz-jak-przestac-marnowac-czas/

Social media i ich wciągające oddziaływanie

Portale społecznościowe stosują dziś wiele zabiegów, abyśmy trwali w nieustającej potrzebie zaglądania do nich, sprawdzania, co się u naszych znajomych oraz co dzieje się w świecie. Podsycają w nas skutecznie tak zwane FOMO – strach przed tym, że przegapimy coś ważnego lub poczujemy się w jakiś sposób wykluczeni. Tym samym kompulsywne sięganie po telefon z aplikacjami, takimi jak Facebook, Twitter, Instagram staje się coraz większym naszym uzależnieniem.

Jeśli jesteśmy aktywnymi użytkownikami, a nie tylko biernym obserwatorami tego, co dzieje się u naszych znajomych, sami również wrzucamy do social mediów zdjęcia, filmiki, posty. Wówczas do otwierania aplikacji pcha nas poszukiwanie społecznej aprobaty. Chcemy wiedzieć, kto polubił nasze posty, kto już je widział, kto dopisał komentarz. Takie działanie również może mieć bardzo uzależniające skutki i jest próbą budowania poczucia własnej wartości, opartej na facebookowych czy instagramowych lajkach.

Jak ograniczyć korzystanie z social mediów?

Gdy czujesz, że korzystanie z social mediów jest Twoim problemem, ponieważ sięgasz po nie coraz bardziej kompulsywnie, a nawet odrywa Cię to od codziennych obowiązków, czas działać! Jeśli weźmiesz pod uwagę to, że jesteś nieustannie manipulowany serwowanymi Ci treściami, łatwiej Ci będzie się ograniczać. Zacznij więc od wyłączenia jakichkolwiek powiadomień. Nie pozwól, aby telefon co chwilę wysyłał Ci sygnały, że coś się właśnie dzieje na Facebooku, a Ty nie możesz tego przegapić. Wyłączenie powiadomień pomoże Ci bardziej koncentrować się na swojej pracy i zadaniach, które masz aktualnie do wykonania.

Spróbuj również usunąć aplikację z telefonu. Postanów sobie, że z Facebooka czy Instagrama będziesz korzystać tylko za pomocą przeglądarki internetowej. Usunięcie appki ze smartfona znacznie ograniczy korzystanie z social mediów. Kolejnym krokiem, jaki warto podjąć jest rezygnacja z aktywności, podejmowanych w mediach społecznościowych. Nie zaszkodzisz tym ani sobie ani światu, jeśli przestaniesz wdawać się w dyskusje, komentować posty innych i sam wrzucać informacje o tym, co dzieje się u Ciebie. Nie martw się, nie stracisz na tym przyjaciół ani dobrych znajomych. Wręcz przeciwnie, wówczas przekonasz się, kto częściej będzie sięgał po telefon, aby zapytać, co u Ciebie słychać.

Dobrym rozwiązaniem jest również zainstalowanie aplikacji, które pomogą nam ograniczyć czas korzystania z social mediów na co dzień. Gdy przekroczymy ustalony czas, dostęp do portali społecznościowych zostanie zablokowany i odblokowany dopiero kolejnego dnia. Jest to najlepsze rozwiązanie dla każdego, kto czuje, że bez nich naprawdę nie potrafi już funkcjonować.

Zobacz też: http://www.maleacieszy.pl/ekologiczne-zasady-warte-zastosowania-w-zyciu/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ