Długie włosy są długie, bo odwdzięczają nam się za to, jak je traktujemy. Niestety, ze względu na swoją długość są również bardziej podatne na łamanie i niszczenie. Są również trudniejsze w codziennej pielęgnacji, dlatego trzeba sobie przyswoić kilka cennych rad, które pomogą uniknąć radykalnego cięcia włosów.

Codzienna pielęgnacja – kosmetyki

Jeśli włosy nie przetłuszczają się zbytnio, lepiej nie myć ich codziennie. Oczywiście nie wolno dopuszczać do tego, by niemyte włosy plątały się i niszczyły. Najlepiej myć włosy co trzeci dzień. W razie konieczności lekkiego odświeżenia włosów, dobrze mieć w torebce suchy szampon do włosów w sprayu – do kupienia na przykład w Carrefour. Odświeży fryzurę bez konieczności kłopotliwego mycia włosów. Podczas mycia najlepiej robić to głową do góry, spłukując włosy od czubka głowy ku końcom. Nie używać do tego zbyt ciepłej wody, a spłukiwać szampon tylko wodą chłodną. Jeśli chodzi o kosmetyki, należy używać tych bez SLS i parabenów – Carrefour ma w tym względzie bardzo dobrą ofertę. Ich rodzaj powinien być dokładnie dobrany pod kątem naszego typu włosów. Oprócz mycia włosów, bardzo ważne jest też ich odżywianie – świetnie sprawdzi się w tym celu olej kokosowy. Jego duże opakowanie w niskiej cenie można kupić w Lidl – świetnie sprawdza się i do celów kulinarnych, i do kosmetycznych zabiegów! Wieczorem przed spaniem należy wmasować w skórę głowy, a także w całe włosy aż po ich końce kilka łyżeczek oleju kokosowego. Warto poświęcić chwilę również na masaż skóry głowy i odprężyć się – przyjemny kokosowy zapach na pewno w tym pomoże. Następnie dobrze jest owinąć głowę folią spożywczą i ręcznikiem na całą noc. Rano należy dokładnie umyć głowę, usuwając wszystkie resztki oleju. Już po kilku takich zabiegach włosy będą wyraźnie bardziej lśniące, mocniejsze i łatwiejsze w rozczesywaniu!

Częste podcinanie

Włosy długie wymagają regularnego podcinania końcówek. Ocierają one stale o nasze plecy i ubrania, a zatem są bardzo narażone na mechaniczne uszkodzenia struktury. Należy ścinać zniszczone końcówki, aby skóra nie produkowała substancji odżywczych na ich naprawienie – co i tak nie przyniesie efektu. Lepiej, aby te substancje odżywcze produkować dla nowo wyrośniętych, mocnych włosów. Długie włosy wymagają regularnego podcinania co miesiąc. Najlepiej robić to u fryzjera, głównie dlatego, że ma on dobrej jakości, odpowiednio zaostrzone nożyczki, które nie robią włosom krzywdy.

Tak naprawdę długie włosy są efektem nie tylko dobrej pielęgnacji, ale i odżywiania oraz picia dużej ilości wody. Są w dużo lepszej kondycji latem, gdy chętniej sięgamy po świeże warzywa i owoce. Warto to wykorzystać i spożywać więcej warzyw, owoców, dobrej jakości tłuszczy nienasyconych oraz białka, które jest podstawowym materiałem budulcowym włosa. Tylko połączenie codziennej właściwej diety, nawadniania oraz pielęgnacji będzie podstawą do tego, by nasze włosy mogły rosnąć zdrowe i zawsze być w dobrej kondycji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ