Studia

Żyjemy w czasach, w których większość społeczeństwa idzie na studia i kończy z dyplomem wyższej uczelni. Na rynku pracy wielu pracodawców wymaga ukończenia studiów, chociaż nie jest to zawsze warunek konieczny.Jednocześnie szuka się specjalistów w dziedzinach technicznych, od których nie wymaga się papierka, a wiedzy, umiejętności i doświadczenia, które można zdobyć w inny sposób niż na studiach. Może warto się zastanowić czy warto iść na studia?

Wybór studiów mamy ogromny, nawet w samej Polsce, a pamiętajmy, że można studiować również za granicą. W Polsce w każdym większym mieście jest akademia lub uniwersytet czy inna szkoła wyższa, w której jest wiele kierunków studiów do wyboru.

Na studia można się wybrać mając ukończone liceum lub technikum i zdaną maturę, zazwyczaj z bardzo dobrym wynikiem.

Studia stacjonarne w Polsce są darmowe, ale należy pamiętać, że mieszkanie lub akademik na studiach kosztują, tak samo jak wyżywienie czy nowe książki, a nie na każdym kierunku jest czas na pracę. Jeżeli nie możesz sobie pozwolić na studiowanie dzienne to może warto pomyśleć o studiach niestacjonarnych, wieczorowych, które pozwalają na połączenie zajęć z regularną, stałą pracą. Studia zaoczne są jednak płatne.

Są zawody do wykonywania których potrzebujesz mieć ukończone studia wyższe i jest to na przykład kierunek lekarski. Nikt nie wyobraża chyba sobie lekarza po ukończonym jednym kursie.
Jest jednak wiele zawodów, w których możesz podjąć pracę zarówno po ukończeniu studiów jak i chociażby kursów, a wszystko zależy od twojego zaangażowania i twojej wiedzy, którą sam zdobyłeś. Po kursach można być na przykład świetnym dietetykiem, albo tłumaczem czy nauczycielem języka. Wszystko zależy od tego ile pasji masz w sobie. Programista to też bardzo lukratywny zawód, a do jego wykonywania nie potrzeba studiów. Należy pamiętać jedynie, że jest to trudna praca.

Nie wszystkie studia gwarantują Ci stabilną pozycję na rynku pracy, ponieważ nawet po studiach wyższych ludzie nie znajdują pracy w swoim zawodzie.

inwestycjawkadry.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ